Na 30-procentowe zniżki mogą liczyć pasażerowie Kolei Dolnośląskich, którzy wybiorą ten środek transportu, aby dotrzeć do położonego w okolicach Wałbrzycha Zamku Książ. Regionalny przewoźnik podpisał w środę z władzami Zamku Książ porozumienie o współpracy.
Na mocy porozumienia Koleje Dolnośląskie wprowadził 30-procentową zniżkę na bilety dla podróżnych odwiedzających Zamek Książ. Aby skorzystać ze zniżki należy zakupić bilet „tam i z powrotem” do stacji Wałbrzych Szczawienko i poinformować, że celem podróży jest Książ. W drodze powrotnej należy zachować ze sobą bilet do zamku.
Współpraca regionalnego przewoźnika i zamku dotyczy również wydarzeń specjalnych. Na przykład podczas Festiwalu Tajemnic czy Festiwalu Kwiatów i Sztuki, które odbywają się na zamku zniżka wyniesie 50 proc.
Cezary Pacamaj, wiceprezes Kolei Dolnośląskich, podkreślił, że podpisane porozumienie łączy dwa potencjały - Zamku Książ i Kolei Dolnośląskich. „Chcemy, żeby podróżni przemieszczali się nie tylko w celach biznesowych, pomiędzy pracą i szkołą, ale również w turystycznych, poznając piękno ziemi wałbrzyskiej. To nie tylko zamek, ale i Stara Kopalnia oraz wiele innych atrakcji. Dzięki stworzonej przez nas ofercie na trasie Wrocław – Wałbrzych i z powrotem oszczędność może wynieść nawet 10 zł. Z myślą o naszych pasażerach będziemy nie tylko wspierać turystykę kolejową, ale i dalej ją rozwijać” – powiedział Pacamaj.
Zamek Książ to jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Jego historia sięga XIII w. kiedy z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego powstały pierwsze zabudowania warowni.
Zamek pozostawał w rękach książąt piastowskich do końca XIV w., później przeszedł w ręce władców czeskich. Pod koniec XV w. na krótko warownia stała się własnością Władysława Jagiellończyka. Później zamek stał się własnością rodziny Hochbergów i pozostał w rękach tego rodu do 1941 r., kiedy to został skonfiskowany przez hitlerowców. Od wielu lat poszczególne części zamku poddawane są sukcesywnej renowacji.
Koleje Dolnośląskie S.A. to spółka, która w całości należy do samorządu województwa i obsługuje regionalne połączenia kolejowe. (PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ dym/