Portrety autorstwa Giuseppe Calettiego, stół i krzesła z XVII w., a także miecz i zbroja rycerska z oryginalnymi elementami z XVI w. to kolejne zabytki przekazane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w depozyt Zamkowi Książ.
To kolejna odsłona współpracy między Muzeum Narodowym we Wrocławiu a Zamkiem Książ. Jej efektem jest m.in. otwarta kilka lata temu na zamku wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu "Metamorfozy Zamku Książ". Można na niej zobaczyć m.in. rzeźby i kilkadziesiąt obrazów ze zbiorów MN, wśród nich płótna z kolekcji Hochbergów - dawnych właścicieli Książa - oraz barokowe portrety przedstawicieli różnych gałęzi tego rodu.
Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podkreślił, że muzeum udostępnia kolejne nowożytne obrazy pochodzące z historycznej kolekcji rodziny von Hochberg, które do 1942 r. znajdowały się w Zamku Książ. „I w ten sposób ponownie, po blisko 80 latach, będzie można podziwiać w tym miejscu wspaniały portret nieznanego 36-letniego mężczyzny dumnie prezentującego medal na piersi, na którym widnieje zapewne profil cesarza Ferdynanda III Habsburga. Jest to dzieło autorstwa malarza niderlandzkiego z 1661 r., któremu nie była obca stylistyka amsterdamskiego malarza Bartholomaeusa van der Helsta (1613–1670)” - powiedział Oszczanowski.
Do zamkowej kolekcji trafiły też portrety pary w strojach historycznych z pierwszej poł. XVII w., autorstwa Giuseppe Calettiego, zwanego Cremonese (1591–1666). Muzeum Narodowe we Wrocławiu przekazało też stół oraz cztery krzesła wykonane w XVII w. Wnętrza zamku wzbogaciła też pochodząca z muzealnych zbiorów rycerska zbroja płytowa zbudowana z oryginalnych elementów z ok. poł. XVI w. (hełm i osłona nóg) oraz wykonanych już w XIX w. bądź na początku XX w. (napierśnik zdobiony trawionymi ornamentami).
Anna Żabska, prezes Zamku Książ przypomniała, że to już siódmy roku współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. „Je efektem jest wyjątkowa wystawa +Metamorfozy Zamku Książ+. Co roku jest poszerzana o kolejne eksponaty. W pomieszczeniach na pierwszym i drugim piętrze zamku prezentujemy obrazy i rzeźby pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego, z których większość należała w przeszłości do rodziny Hochbergów i zdobiła komnaty ich rezydencji w Książu” - powiedział prezes.
Żabska przypomniała, że większość eksponatów wywieziono z Książa do Wrocławia w latach 40. XX w., kiedy rozpoczęto przebudowę zamku na siedzibę Ministerstwa Spraw Zagranicznych III Rzeszy. „Pozytywnym skutkiem naszej współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu jest także renowacja kolejnych komnat na potrzeby wystawy. W tym roku jest to niewielkie pomieszczenie w skrzydle północnym na drugim piętrze, które sąsiaduje z Apartamentami Księcia. Nową przestrzeń wystawienniczą, dotychczas niedostępną dla turystów, nazwaliśmy Salonikiem Myśliwskim. Prezentujemy w nim dziesięć eksponatów pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu” - powiedziała prezes.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ aszw/