„Dzieło natury, sztuka człowieka” - to tytuł koncertu, zaplanowanego na najbliższą sobotę w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Będzie on formą symbolicznego podziękowania osobom dbającym i promującym tarnogórskie zabytki, które w lipcu zostały wpisane na listę UNESCO.
Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach podkreślają, że 9 lipca to dzień, który na trwałe zapisał się w historii woj. śląskiego. Wtedy, podczas odbywającej się w Krakowie 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, zapadła decyzja o wpisie „Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ten sposób ten wyjątkowy kompleks pogórniczych obiektów znalazł się na liście najbardziej docenianych zabytków świata.
Sobotni koncert to wspólna inicjatywa marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi, burmistrza Tarnowskich Gór Arkadiusza Czecha oraz prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Marka Kandzi.
„Koncert będzie okazją do symbolicznego podziękowania wszystkim zaangażowanym osobom i podmiotom, które dostrzegły, tworzyły i wspierały unikatową na skalę świata wartość tarnogórskiego dziedzictwa przemysłowego, na czele z członkami Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej” - podkreślają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.
Podczas koncertu wystąpią m.in. artyści Kwartetu Śląskiego, którzy wykonają „IV Kwartet smyczkowy - Tarnogórski" Aleksandra Lasonia. Ten dedykowany miłośnikom ziemi tarnogórskiej utwór powstał w 2000 roku. Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Roberta Kabary zagra „Divertimento” Mikołaja Góreckiego. Wystąpi także Szymon Gaudyn, który zagra hejnał tarnogórski, skomponowany przed laty przez Józefa Szweda. Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz wykona utwór „Dzwony” Andrzeja Dziadka, a Bogumiła Dunikowska napisaną przez siebie „Srebrną suitę organową”.
Tarnogórskie zabytki to 15. polski obiekt na liście światowego dziedzictwa UNESCO, w tym pierwszy w woj. śląskim. Obejmują pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku - kopalniane wyrobiska i szyby górnicze, wyjątkowy w skali świata system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego - w sumie 28 obiektów.
Przez stulecia na obszarze Tarnowskich Gór i okolic powstało ok. 20 tys. szybów i ponad 150 km podziemnych wyrobisk. Częścią tego kompleksu są dwa najbardziej znane obiekty - Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga. (PAP)
autor: Krzysztof Konopka
edytor: Paweł Tomczyk
kon/ pat/