O lęku i sposobach jego przezwyciężania rozmawiali uczestnicy konferencji naukowej rozpoczynającej obchody 21. Dnia Papieskiego.
Konferencja naukowa Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" oraz Akademii Katolickiej w Warszawie pt. "Czy jest lekarstwo na lęk?", która rozpoczęła obchody 21. Dnia Papieskiego, odbyła się w piątek w auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie.
Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina przypomniał, że osią konferencji są słowa papieża Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".
"Ważne słowa, które Jan Paweł II wypowiedział do tych wszystkich, którzy obawiają się Chrystusa, że zabierze im wolność, że zakłóci im życie. Choć to wołanie papieskie jest aktualne również w kontekście marginalizacji Boga, to chcemy to wołanie zinterpretować także w innym kontekście - w kontekście lęku egzystencjalnego, psychicznego, ale też i duchowego. Istnieje też taki lęk współczesny, który jest bardzo szeroki, ale on wszystkich nas dotyka - boimy się nieraz samych siebie, boimy się innych" - wyjaśnił.
"Lęk - tak naprawdę, któż go nie nosi w sobie? Któż go nie zna" - pytał ks. prof. Pawlina.
Według rektora Akademii Katolickiej, lęk jest to pierwsze negatywne uczucie po grzechu pierworodnym - "najstarsza choroba ludzkości". "Lęk jest obawą przed tym, co będzie, przed konsekwencjami. Jest też lęk o siebie, o rodzinę, o wspólnotę, ale też i ojczyznę" - wymienił.
Zdaniem duchownego, czym innym jest lęk przed sprawami, na które nie mamy wpływu, a czym innym lęk przed wyzwaniami lub przed odpowiedzialnością. "Jak pokonać lęk? To, co muszę zrobić, jest ważniejsze, niż mój lęk. Bohaterem nie jest ten, kto się nie boi, ale ten, dla którego sprawa, o którą walczy, jest ważniejsza niż lęk" - ocenił.
Ks. prof. Pawlina podkreślił, że "lęk i odwaga to nieodłączni towarzysze naszego życia". "Odważnym nie nazywamy kogoś, kto nie czuje lęku, ale kogoś, kto ten lęk przełamuje" - stwierdził.
Przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk zaznaczył, że współcześnie zmieniły się źródła lęków, ale uczestnicy konferencji chcą zaczerpnąć ze źródła, jakim jest nauczanie św. Jana Pawła II, by te lęki pokonać.
Ks. Wojciech Węgrzyniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podkreślił, że Biblia opisuje lęk jako skutek grzechu pierworodnego, a pierwsza wzmianka o lęku pojawia się w Księdze Rodzaju tuż po opisie grzechu, który popełnili Adam i Ewa. "Mamy bardzo wiele takich miejsc w Biblii, które pokazują, że ludzie grzeszni się boją (...). Więc skoro grzech jest normalny, bo nie ma ludzi, którzy nie byliby grzeszni, to w jakimś sensie normalne jest też doświadczenie lęku" - stwierdził.
Ks. Węgrzyniak dodał, że jednym z lekarstw na lęk jest wiedza. Przypomniał, że w Piśmie Świętym Bóg wielokrotnie posyłał do ludzi aniołów, którzy wyjaśniali trudną sytuację i mówili: "Nie bój się!". "Nieraz po prostu brakuje nam wiedzy i dlatego się boimy" - ocenił.
Zaznaczył, że drugim lekarstwem na lęk jest wiara. Przypomniał fragment Ewangelii św. Marka, opisujący burzę na jeziorze Galilejskim i przestraszonych apostołów w łodzi, w której byli ze śpiącym Jezusem. Podkreślił, że kiedy Jezus jednym słowem uciszył szalejącą burzę, apostołowie pytali: "kim właściwie On jest, że nawet jezioro jest Mu posłuszne?". "Jezus pytał ich wtedy: jeszcze nie macie wiary? Bo gdybyście naprawdę we Mnie wierzyli, to byście się nie bali" - przypomniał ks. Węgrzyniak.
Dodał, że innym odcieniem wiary jest zaufanie. "Kiedy ufam, nastaje głęboka cisza (...). Pokój bierze się z wiary" - podkreślił duchowny.
Jak wskazał, trzecim lekarstwem na lęk jest miłość. Przytoczył słowa Pisma Świętego, że "doskonała miłość usuwa lęk".
Dodał, że aby osiągnąć pokój, należy się o niego starać, a nie tylko na niego czekać. Według ks. Węgrzyniaka, to staranie się ma polegać m.in. na życiu według ustanowionych przez Boga zasad. "Ile razy mamy poczucie niepokoju wtedy, kiedy zgrzeszymy?" - pytał.
Wskazał, że równie ważna w osiągnięciu pokoju ducha jest regularna i wytrwała modlitwa. "Jeśli modlimy się o pokój to znaczy, że jesteśmy głęboko przekonani, że Pan Bóg może udzielić nam pokoju" - stwierdził.
Ostatnim - według ks. Węgrzyniaka - lekarstwem na lęk jest pokora, wyrażająca się w tym, że "nie gonię za rzeczami, które są większe ode mnie".
Dzień Papieski organizowany jest od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. i jest dziełem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), która powstała w 1999 r. jako pokłosie pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.
W tym roku przebiega pod hasłem "Nie lękajcie się". Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ mir/