Europa i świat po II wojnie światowej

12.11.2014 aktualizacja 18.07.2016

Konferencja o kobietach na Kresach w Muzeum Górnośląskim

Wpływ kobiet na kształtowanie XIX- i XX-wiecznej rzeczywistości, a także ich rola w pielęgnowaniu dziedzictwa i tradycji będą tematami konferencji poświęconej kobietom na Kresach. Spotkanie odbędzie się 13 i 14 listopada w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

W mieście tym żyje wielu kresowian i ich potomkowie.

Ponad 30 naukowców w Polski, Rosji, Ukrainy i Białorusi wygłosi swoje referaty podczas międzynarodowej konferencji naukowej „Kobieta na Kresach. Znane i nieznane – inicjatorki życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego w XIX i XX wieku”.

„Chcemy pokazać Kresy przez pryzmat kobiety. Chodzi nam przede wszystkim o pokazanie jej wpływu na kształtowanie się rzeczywistości społecznej i politycznej, jaką rolę odgrywała w pielęgnowaniu dziedzictwa narodowego, przekazywania języka, kultury, wartości ponadczasowych” – powiedziała kierownik Działu Kresów i Kultur Pogranicza Muzeum Górnośląskiego dr Joanna Lusek.

Prelegenci przedstawią sylwetki m.in. Marii Karpowiczowej, Karoliny Lanckorońskiej, Łucji Charewiczowej i bł. Marceliny Darowskiej. Wykład inauguracyjny wygłosi znawca Kresów, autor wielu publikacji na ich temat, rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisław Sławomir Nicieja.

Organizatorem konferencji jest Muzeum Górnośląskie w Bytomiu oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Po zakończeniu II wojny światowej z utraconych ziem polskich na Wschodzie wysiedlono setki tysięcy ludzi. Wielu z nich osiedliło się na Górnym Śląsku m.in. w Gliwicach i Bytomiu.

Dopełnieniem konferencji będzie otwarcie wystawy „Drohobycz – miasto jedyne na świecie”, poświęconej historii miasta partnerskiego Bytomia. Z Drohobycza pochodzi m.in. pisarz Bruno Schulz.

Na jego twórczość składają się nie tylko książki m.in. „Sklepy cynamonowe”, ale także obrazy. Najsłynniejszy z nich – „Spotkanie. Żydowski młodzieniec i dwie kobiety w zaułku miejskim” – będzie można obejrzeć na wystawie.

W tym roku Muzeum Górnośląskie otworzy jeszcze wystawę „Bytom na dawnej pocztówce. Miasto i ludzie”. Jak podkreślają organizatorzy, pocztówki to nie tylko fotografie, ale także dawny środek przekazu informacji, z których można się dowiedzieć o życiu i zwyczajach mieszkańców miasta. Eksponaty pochodzą z lat 1873-1945. Wystawę będzie można obejrzeć od 10 grudnia.(PAP)

akp/ lun/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL