Na Jasnej Górze 3–4 czerwca odbędzie się X Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca połączona z II Ogólnopolskim Kongresem Różańcowym. Weźmie w nich udział sekretarz pomocniczy Kongregacji Ewangelizacji Narodów abp Giovanni Pietro Dal Toso.
Oba wydarzenia odbędą się pod hasłem "Uczynić różaniec modlitwą wszystkich" – poinformowały w komunikacie przekazanym we wtorek PAP Papieskie Działa Misyjne w Polsce.
W Polsce do stowarzyszenia Żywy Różaniec należy pod 2,5 mln osób. Wspólnoty działają prawie w każdej parafii w kraju.
Pielgrzymka i kongres – jak zaznaczono w komunikacie – będą czasem polskiego dziękczynienie Bogu za beatyfikację Pauliny Jaricot, która odbyła się 22 maja br. w Lyonie we Francji, i za 200 lat istnienia Dzieła Rozkrzewiania Wiary, które sto lat temu podniesiono do rangi papieskiego.
Bł. Paulina Jaricot założyła także Żywy Różaniec, który był odpowiedzią na rozprzestrzeniające się we Francji zeświecczenie i ateizm, i który miał duchowo i materialnie wspierać misje.
Gościem honorowym obu wydarzeń będzie sekretarz pomocniczy Kongregacji Ewangelizacji Narodów i przewodniczący Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM)abp Giovanni Pietro Dal Toso, który w sobotę 4 czerwca będzie przewodniczył mszy świętej.
Kongres będzie składał się z dwóch części. W sympozjum naukowo-wykładowym 3 czerwca będą uczestniczyć 20-osobowe delegacje z każdej diecezji i przedstawiciele wspólnot różańcowych z Polski.
O wkładzie bł. Pauliny Jaricot w życie Kościoła będzie mówił ks. dr Bogdan Michalski. Ks. prof. Marek Tatar z UKSW poruszy zagadnienie przełożenia modlitwy różańcowej na zaangażowanie apostolskie.
Część otwartą kongresu rozpocznie o godz. 19.30 procesja różańcowa. Poprowadzi ją ordynariusz diecezji kieleckiej i przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jan Piotrowski.
"Apel jasnogórski" poprowadzi moderator krajowy Żywego Różańca ks. Jacek Gancarek. W modlitwę włączą się polscy misjonarze biorący udział w wakacyjnym zjeździe. Pierwszy dzień kongresu zakończy msza w intencji rozwoju wspólnot różańcowych w Polsce. Będzie jej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.
Celem wydarzenia jest zjednoczenie szerzą modlitwę różańcową wspólnot działających w Polsce i ukazanie ich różnorodności.
"Chcielibyśmy wskazać współczesnym Polakom i światu różaniec jako modlitwę na dzisiejsze czasy, w której widzimy ocalenie wiary i miłości do Boga w polskich rodzinach, parafiach, sercach dzieci i młodzieży" – wyjaśnił sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła Piotra Apostoła ks. Michał Kacprzyk.
Z okazji jubileuszy Papieskich Dzieł Misyjnych Poczta Polska wydała okolicznościowe znaczki pocztowe. Od 5 czerwca można także oglądać okolicznościową wystawę jubileuszową Papieskich Dzieł Misyjnych w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży w Warszawie.
Zgodnie z informacjami Kongregacji Ewangelizacji Narodów na świecie jest 1119 terytoriów misyjnych.
Paulina Jaricot urodziła się 22 lipca 1799 r. w Lyonie we Francji jako córka bogatego przemysłowca. W rodzinie otrzymała staranne wychowanie religijne. W wieku 17 lat podjęła prosty sposób życia i zapragnęła służyć Bogu. Złożyła prywatny ślub czystości. Zaczęła odwiedzać biedne lyońskie rodziny, rozdając im jałmużnę.
Proces kanonizacyjny Paulin Jaricot rozpoczął Pius XI w 1926 r. Dekret o heroiczności cnót uznał papież Jana XXIII w 1963 r. 27 maja 2020 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła z upoważnienia Ojca Świętego dekret o cudzie za wstawiennictwem Pauliny. Doznała go 3,5-letnia Mayline – córka Emmanuela i Nathalie, która z powodu zadławienia doświadczyła śmierci mózgowej. Cud wydarzył się w 2012 r., kiedy Papieskie Dzieła Misyjne i Żywy Różaniec obchodziły 150. rocznicę śmierci Pauliny Jaricot. Beatyfikacja odbyła się 22 maja br. w Lyonie. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/