Muzeum Auschwitz zamierza przeprowadzić konserwację jednego z drewnianych baraków na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Znajduje się on nieopodal historycznej bramy głównej, w części, w której więzieni byli mężczyźni – podało Muzeum.
Muzeum szuka już wykonawcy prac. Placówka zakomunikowała, że termin składania ofert upływa 6 czerwca. Wykonawca będzie miał za zadanie przeprowadzić kompleksowe prace konserwatorskie i roboty budowlane wraz z badaniami archeologicznymi oraz wykonaniem dokumentacji fotogrametrycznej.
To drugie podejście muzeum do tej kwestii. Pierwszy przetarg zakończył się fiaskiem, gdyż jedyna złożona oferta przekraczała kwotę, jaką przeznaczyło na ten cel muzeum.
Barak znajduje się w części byłego obozu, w którym Niemcy więzili mężczyzn. Był to tzw. odcinek BIIa, w którym więźniowie byli rejestrowani i poddawani kwarantannie. Ta część została oddana do użytku w sierpniu 1943 r. Przeznaczony do konserwacji barak został wykonany w konstrukcji drewnianej prefabrykowanej na rzucie prostokąta. Pełnił funkcję sanitarną. Mieściły się w nim umywalnie i ustępy.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ ok/