Ekspozycja prac Tamary Łempickiej w Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie zostanie przedłużona do 12 marca 2023 r. Ponadto zostanie również wzbogacona o kolejne dzieła artystki.
Jak zaznaczono, "konstancińska ekspozycja jest największą, zrealizowaną dotychczas w Polsce wystawą dzieł Tamary Łempickiej". Pośród siedemdziesięciu pięciu prac Tamary Łempickiej, zobaczyć można obrazy olejne, rysunki oraz grafiki. Oprócz znanych kompozycji szczytowego okresu malarskiego Łempickiej, znajdują się również niezwykle rzadko prezentowane wczesne prace studyjne, a także abstrakcyjna twórczość z ostatnich lat życia artystki. Ekspozycję wzbogacają ponadto pamiątki osobiste ze zbiorów rodzinnych oraz meble z pracowni przy rue Méchain w Paryżu. Wystawa podkreśla także związki Tamary Łempickiej z szeroko pojmowanym światem mody i reklamy. "Pokazuje artystkę jako postać wielowymiarową, gdzie geniusz malarski splata się z niezwykłą osobowością, znacznie wyprzedzającą swoją epokę" - zaznaczono w przesłanej PAP informacji.
Zwiedzający mają możliwość bezpośredniego obcowania z wybranymi działami Tamary Łempickiej w pomieszczeniach konstancińskiego muzeum. "Co istotne, odwiedzający to nie tylko indywidualni koneserzy światowej sztuki, lecz również zorganizowane grupy, dla których od nowego roku przewidziane są specjalne pule biletów z oprowadzeniami kuratorskimi, dzięki czemu, poza wyjątkową warstwą wizualną, będzie można wejść głębiej w świat artystki, okoliczności powstawania dzieł czy ich znaczenia dla światowego nurtu art déco" - czytamy w przesłanej informacji.
Wraz z nową formułą zwiedzania, wystawa zostanie wzbogacona o kolejne obrazy, w tym m.in. o portret tancerki z lat 1924-1925, czyli wczesnego okresu twórczego Tamary Łempickiej; dzieło nawiązuje do popularnych wówczas w Paryżu "Baletów Rosyjskich" Sergiusza Diagilewa. Ponadto w przyszłym roku zaplanowano także wydarzenia towarzyszące wystawie, takie jak spotkania autorskie oraz wykłady związane z twórczością artystki.
Wystawa jest realizowana we współpracy z Tamara de Lempicka Estate LLC., a jej kuratorami są Maria Muszkowska oraz Artur Winiarski (kurator główny).
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.villalafleur.com
Tamara Łempicka urodziła się prawdopodobnie w Moskwie w 1896 r., ale biografie podają, że w Warszawie w 1898 r. lub 1900 r. Jej matka była Polką, ojciec rosyjskim Żydem. Wychowywała ją matka i dziadkowie w Warszawie. Rodzina należała do elity towarzyskiej i kulturalnej. W wieku kilkunastu lat wyjechała do rodziny w Petersburgu, gdzie poznała przyszłego męża, prawnika Tadeusza Łempickiego. W 1918 r. zamieszkali w Paryżu. We Francji artystka studiowała i tu ukształtowała swój charakterystyczny styl. W 1927 r. para rozwiodła się z powodu romansów malarki. W 1938 r. wraz z drugim mężem baronem Raoulem Kuffnerem wyemigrowała do USA. Tu stała się portrecistką gwiazd Hollywood. Ostatnie lata życia spędziła w Meksyku, gdzie w 1980 r. zmarła.(PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/