XIX wiek

04.09.2018

Kraków: motywy z twórczości Jana Matejki w ekslibrisach

Leszek Frey Witkowski, Ex libris J. Matejki Muzeum Biograficzne w Krakowie, 10,5x7,5 Źródło: www.mnk.pl Leszek Frey Witkowski, Ex libris J. Matejki Muzeum Biograficzne w Krakowie, 10,5x7,5 Źródło: www.mnk.pl

78 współczesnych ekslibrisów wykonanych przez 26 polskich i zagranicznych autorów, dla których inspiracją była postać Jana Matejki oraz motywy z jego obrazów, można od wtorku oglądać w Domu Jana Matejki w Krakowie.

W tym roku przypadają: 180. rocznica urodzin, 125. śmierci Jana Matejki i mija 120 lat od otwarcia dla zwiedzających poświęconego mu najstarszego muzeum biograficznego w Polsce, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Polacy świętują także setną rocznicę odzyskania niepodległości.

"Do odzyskania niepodległości Polski przyczynili się twórcy działający w XIX wieku, a wśród nich Jan Matejko, który kształtował wyobraźnię Polaków na następne pokolenia. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli twórcy ekslibrisów z różnych krajów, którzy chcieli zmierzyć się z tematem: jubileusz - jubileusze" - mówiła PAP Marta Kłak-Ambrożkiewicz, która wspólnie z Agnieszką Zagrajek przygotowała wystawę.

W niewielkich ekslibrisach nie znajdziemy "Bitwy pod Grunwaldem" czy "Hołdu pruskiego", ale są przetworzone fragmenty tych obrazów, motywy i postacie z twórczości Jana Matejki oraz atrybuty artysty: paleta, pędzle, sztalugi, fotel. "Mamy nawiązania do wydarzeń takich jak zawieszenie dzwonu Zygmunta czy do ostatniego, wykonanego przed śmiercią monumentalnego dzieła mistrza – polichromii w Kościele Mariackim poprzez postacie aniołów" - powiedziała kuratorka.

Część ekslibrisów jest uhonorowaniem samego artysty – pojawia się na nich bardzo znany wizerunek malarza z jego ostatniego autoportretu wykonanego w 1892 roku oraz Jan Matejko jako Stańczyk, któremu artysta malując słynny obraz użyczył własnych rysów.

Jak podkreśliła Marta Kłak–Ambrożkiewicz kilka ekslibrisów zostało zaprojektowanych specjalnie dla muzeum - Domu Jana Matejki i prawdopodobnie, któryś z nich zostanie wykorzystany jako znak graficzny.

Prace wykonane są w różnych technikach graficznych m.in. akwaforty, suchej igły, akwatinty, mezzotinty, linorytu i cynkotypii.

Wystawa potrwa do 2 grudnia.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL