Średniowiecze

16.09.2019

Kronika Galla Anonima w wersji kolekcjonerskiej w Bibliotece Śląskiej

Współczesne, kolekcjonerskie wydanie słynnej Kroniki Galla Anonima otrzymała w poniedziałek Biblioteka Śląska w Katowicach. Księga jest oprawiona w drewno, w którym osadzono srebrny medal. Treść wydrukowano na pergamenacie imitującej pergamin.

Księga będzie dostępna dla czytelników w dziale zbiorów specjalnych. "Oczywiście nie będziemy jej wypożyczać do domu, ale chętni będą mogli się z nią zapoznać w czytelni. Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie i zależnie od tego wypracujemy najlepsze rozwiązanie" – powiedziała PAP szefowa działu promocji biblioteki Monika Wieczorek.

Jak podkreślił podczas okolicznościowego wykładu – który ze względu na duże zainteresowanie musiano przenieść do większej sali - prof. Dariusz Rott z Uniwersytetu Śląskiego, dzieło Galla Anonima cały czas budzi emocje, a jego autor - pierwszy kronikarz dziejów Polski - to jedna z najbardziej tajemniczych postaci literatury polskiej.

"Cóż o nim wiemy? Że najpewniej nie był Polakiem – zagarniamy go sobie do literatury dawnej, bo tworzył na ziemiach polskich, a Bolesław III Krzywousty był mecenasem, na którego zlecenie tworzył to dzieło" – powiedział prof. Rott.

"Był zapewne kimś w rodzaju średniowiecznego specjalisty od public relations – Bolesław Krzywousty lub ktoś z jego doradców wiedział, że sława dobrego pisarza potrafi kreować markę kraju, państwa. Chodziło o to, by pokazać Polskę dworom ościennym. I Gall Anonim fantastycznie wprowadził Polskę w obieg ówczesnej Słowiańszczyzny, pokazał ją, jako znakomity kraj mlekiem i miodem płynący, którego władca jest równy innym władcom europejskim" – dodał.

Najstarsza zachowana kopia rękopiśmiennicza Kroniki Galla Anonima pochodzi z XIV w. i znajduje się w Bibliotece Narodowej. Do zbiorów Biblioteki Śląskiej trafiło kolekcjonerskie wydanie Kroniki Galla Anonima w postaci księgi menniczej, inspirowanej dziełami z X i XI wieku. Zostało wydane za sprawą Grupy Goldenmark – dostawcy metali szlachetnych dla klientów indywidualnych i banków. Goldenmark był również organizatorem pokazów księgi w całej Polsce, w których uczestniczyło wiele renomowanych bibliotek. W ramach serii pokazów odbyła się także rywalizacja miast polegająca na głosowaniu, w którym miała zostać wyłoniona jedna biblioteka, która nieodpłatnie otrzyma jeden z egzemplarzy księgi. W tej rywalizacji najlepsza okazała się Biblioteka Śląska. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL