Ks. prałat Grzegorz Olszowski przyjął w środę w Katowicach święcenia biskupie. Godność tę otrzymał w uroczystość Matki Bożej Piekarskiej – głównej patronki archidiecezji katowickiej, w której pełni odtąd funkcję biskupa pomocniczego.
"Uważamy cię za odpowiedniego do pełnienia tej posługi, ponieważ wyróżniasz się cnotami kapłańskimi, gorliwością duszpasterską i doświadczeniem w podejmowanych sprawach, a ponadto w wykonywanej dotąd pracy wykazywałeś się roztropnością i miłością" – napisał w bulli papież Franciszek.
Święceń udzielił nominatowi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, współkonsekratorami byli abp Salvatore Pennacchio oraz abp senior Damian Zimoń.
Patroni, których Grzegorz Olszowski wpisał w swój herb biskupi to: św. Grzegorz Wielki, św. Wojciech i św. Antoni z Padwy. Hasło jego posługi pochodzi z zakończenia hymnu o uniżeniu i wywyższeniu Jezusa z Listu św. Pawła do Filipian: Ku chwale Boga Ojca.
Abp Skworc w homilii odwołał się do patronów umieszczonych w biskupim herbie. "Każdy z nich ma nam i tobie wiele do powiedzenia. Z ich podpowiedzi możesz zestawić własną regułę pasterską, według której będziesz pełnił urząd" – powiedział metropolita katowicki.
Dodał, że obowiązkiem biskupa jest "opatrywanie ran pasterską miłością, samarytańskim winem i oliwą miłosierdzia, współczucia, bliskości i czułości". "Jako biskup bądź człowiekiem modlitwy i czyń z modlitwy instrument twojego pasterskiego oddziaływania" - apelował abp Skworc.
Nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio nawiązał do słów wypowiedzianych przez nominata zaraz po ogłoszeniu papieskiej decyzji. "Towarzyszyły ci wówczas uczucia: drżenie serca i ufność. To one pozwalają zachować właściwy stosunek do Boga i spokój ducha" – mówił abp Pennacchio.
Podczas święceń biskupich katowicka katedra wypełniona była wiernymi. Wśród nich była liczna reprezentacja parafii św. Antoniego z Rybnika, gdzie bp Olszowski był proboszczem, oraz z parafii św. Wojciecha w Mikołowie, skąd pochodzi.
Ks. Grzegorz Olszowski urodził się w 1967 r. w Mikołowie. Święcenia prezbiteriatu przyjął w 1995 z rąk abp. Damiana Zimonia. Po posłudze wikariusza w parafii św. Jadwigi Śl. w Rybniku pełnił posługę sekretarza i kapelana abp Damiana Zimonia. W latach 2007-2012 był kanclerzem kurii metropolitalnej, a następnie wikariuszem generalnym i moderatorem kurii. Podczas trwania II Synodu Archidiecezji Katowickiej był członkiem Komisji Głównej. W 2010 r. został zaliczony do grona kapelanów Jego Świątobliwości. Od 2014 r. pełnił urząd proboszcza w parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Rybniku.(PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ mark/