Kościół angażuje się w ekumenizm na trzech płaszczyznach – duchowej, doktrynalnej i praktycznej – powiedział we wtorek sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu ks. prof. Sławomir Pawłowski. Wyjaśnił, że ekumenizm to wspólna modlitwa, dialog prowadzony między specjalistami różnych Kościołów i współpraca w różnych dziedzinach.
Tematem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan będą słowa zaczerpnięte z księgi proroka Izajasza (Iz 1,17) "Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości".
Sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu ks. prof. Sławomir Pawłowski na wtorkowej konferencji prasowej podkreślił, że Kościół katolicki angażuje się w dialog ekumeniczny na trzech płaszczyznach: duchowej, doktrynalnej i praktycznej. "Ekumenizm duchowy to wspólna modlitwa i świętość życia (...). Ekumenizm doktrynalny to dialog ekumeniczny prowadzony między specjalistami różnych Kościołów, a ekumenizm praktyczny to współpraca w różnych dziedzinach: charytatywnej, kulturowej czy społecznej" – zaznaczył.
Poinformował, że Kościół katolicki współpracuje z Polską Radą Ekumeniczną, która zrzesza siedem Kościołów: prawosławny, dwa Kościoły starokatolickie i cztery Kościoły protestanckie.
"Ta współpraca objawia się przede wszystkim poprzez wspólne przygotowanie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Od 40 lat materiały na ten tydzień są przygotowywane wspólnie przez Światową Radę Kościołów i Papieską Dykasterię ds. Popierania Jedności Chrześcijan" - wyjaśnił.
Poinformował, że materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zostały przygotowane przez chrześcijan z amerykańskiego stanu Minnesota z USA. "Pamiętajmy, że Minnesota to stan, w którym istniały wielkie nierówności na tle rasowym w XIX i XX wieku, a nawet na początku wieku XXI. W roku 1862 dokonała się tam egzekucja 38 Indian z plamienia Dakota, co było niezwykłą raną w historii tego miejsca" - przypomniał ks. Pawłowski.
Dodał, że chrześcijanie z Minnesoty wybrali na hasło przewodnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan fragment z Księgi Izajasza: „Czyńcie dobro, słuchajcie sprawiedliwości”.
"Jest to tekst bardzo mocny, który krytykuje fałszywą religijność, krytykuje rytualizm, hipokryzję, która sprawia, że oddaje się Bogu zewnętrzną cześć nie zauważając potrzeb swojego brata (...). W tym tekście prorok Izajasz nie tylko krytykuje współczesnych sobie, ale też ukazuje drogę nawrócenia" - mówił.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest organizowany co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła. W niektórych diecezjach czy miastach czas wydarzeń ekumenicznych ograniczony jest do jednego nabożeństwa, w innych wydłuża się do kilku tygodni, a jeszcze inne wybierają spośród ośmiu nabożeństw jedno, któremu nadają charakter obchodów centralnych, świętowanych najczęściej w niedzielę.
W tym roku w Polsce centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia, o godz. 15.00 w rzymskokatolickiej katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie. Kazanie wygłosi prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.
W Warszawie odbędzie się w tym roku dziewięć nabożeństw ekumenicznych. Zainauguruje je spotkanie w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy przy pl. Małachowskiego 1., które odbędzie się w środę 18 stycznia o godz. 18.00.
Zgodnie z tradycją nabożeństwo kończące obchody odbędzie się w stolicy 26 stycznia o godz. 17.30 w kościele rzymskokatolickim pw. św. Marcina przy ul. Piwnej 9/11.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pierwszy raz został zorganizowany w 1908 r. Został on zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego Paula Wartsona z USA. (PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ mhr/