Religia

13.06.2017

Ks. Rytel-Andrianik: procesja Bożego Ciała ma wymiar społeczny

Boże Ciało ma wymiar społeczny, bo w procesjach biorą udział katolicy bez względu na preferencje polityczne; to znak, że Chrystus łączy ludzi przez Kościół - mówi w rozmowie z PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Przypadające w czwartek Boże Ciało to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt katolickich. Kościół w Polsce obchodzi ją w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Najważniejszym punktem tego święta ku czci Najświętszego Sakramentu jest procesja eucharystyczna ulicami miast.

Ks. Rytel-Andrianik ocenił w rozmowie z PAP., że  Polacy chętnie w takich procesjach uczestniczą, bo "mamy potrzebę wyznać naszą wiarę publicznie oraz chcemy się poczuć wspólnotą wierzących". Dodał, że w ten sposób "nie traktujemy wiary jak chusteczki do nosa, którą się skrzętnie chowa, ale jak sztandar, który się niesie z radością". Dodał, że udział w procesji to także "forma ewangelizacji i dziękczynienia".

Ks. Rytel-Andrianik wyjaśnił, że świętując Boże Ciało, katolicy wyznają wiarę w to, że "sam Jezus jest obecny w Najświętszym Sakramencie, a podczas mszy św. następuje przeistoczenie, czyli przemiana zwykłego chleba w Ciało Chrystusa. To świętujemy i z tego się cieszymy". Dodał, że procesje z monstrancją "symbolizują obecność Jezusa Chrystusa pośród ludzi, w ich miejscach zamieszkania, pracy, nauki, rozrywki – czyli w zwyczajnej codzienności". Przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, według którego "ukazują one m.in. pochód Chrystusa przez wieki, solidarnego z dziejami człowieka".

Boże Ciało - jak podkreślił ks. Rytel-Andrianik - ma także wymiar społeczny, bo w procesjach biorą udział katolicy "bez względu na preferencje polityczne", dodając, że jest to ważny znak, bo "w ten sposób Chrystus łączy ludzi poprzez posługę Kościoła".

Zdaniem rzecznika KEP, Polska ma "szczególne miejsce w geografii Eucharystii", ponieważ - jak przypomniał - w ciągu w ciągu ostatnich lat odnotowano dwa wydarzenia o znamionach cudu eucharystycznego: w Sokółce w 2008 r. i w 2013 r. w Legnicy.

"W tych miejscach doszło do podobnych sytuacji. Hostie, które uchroniono przed znieważeniem, pozostawiając w specjalnym naczyniu z wodą, okazały się fragmentami ciała człowieka. I tak np. co do wydarzenia w Legnicy w ostatecznym w orzeczeniu Zakładu Medycyny Sądowej czytamy: +W obrazie histopatologicznym stwierdzono fragmenty tkankowe zawierające pofragmentowane części mięśnia poprzecznie prążkowanego. (...) Całość obrazu (...) jest najbardziej podobna do mięśnia sercowego (...) ze zmianami, które często towarzyszą agonii. Badania genetyczne wskazują na ludzkie pochodzenie tkanki" - przypomniał ks. Rytel-Andrianik. Jego zdaniem, takie wydarzenia umacniają wiarę  wielu osób.

W Polsce Boże Ciało jest wolne od pracy. Katolicy w tym dniu mają obowiązek wziąć udział we mszy św.

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół sprawuje właściwie w Wielki Czwartek, ponieważ jednak jest to dzień związany z upamiętnieniem męki Chrystusa, od XIII w. obchodzone jest osobne święto Bożego Ciała.

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia święta Bożego Ciała były objawienia Julianny Cornillon z Francji, która w 1209 r. miała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Zinterpretowano to jako skutek braku wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.

W 1264 r. papież Urban IV, wydając bullę "Transiturus", ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Z powodu śmieci nie zdążył ogłosić dokumentu, zrobił dopiero Jan XXII w 1317 r. Urban IV napisał "Transiturus" rok po cudzie eucharystycznym w Bolsenie - wówczas zaczęła krwawić hostia w rękach księdza wątpiącego w przeistoczenie (przemiana chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa).

Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbywały się w latach 1265-75 w niemieckiej Kolonii. Pod koniec XV w. procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i Polsce. Na czele procesji niesiona jest zawsze monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których są czytane fragmenty Ewangelii - przy każdym według innego ewangelisty.

Tegoroczna centralna procesja Bożego Ciała w Warszawie wyruszy z archikatedry św. Jana Chrzciciela po mszy św., która rozpocznie się o godz. 10.00, przejdzie Krakowskim Przedmieściem i zakończy się na pl. Piłsudskiego, gdzie homilię wygłosi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Na zakończenie udzieli on błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem miastu i całej Polsce.

Stanisław Karnacewicz (PAP)

skz/ karo/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL