Książka prof. Wojciecha Materskiego pt. „Od cara do +cara+. Studium rosyjskiej polityki historycznej” zwyciężyła w VII Konkursie o Nagrodę im. Janusza Kurtyki organizowanym przez Fundację im. Janusza Kurtyki w Warszawie – poinformowała we wtorek Fundacja.
"Dnia 23 czerwca 2023 r. w siedzibie Fundacji im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Programowej Fundacji. W oparciu o merytoryczną dyskusję nad recenzjami konkursowymi wszystkich finałowych prac, Rada w tajnym głosowaniu wyłoniła książkę prof. Wojciecha Materskiego pt. +Od cara do <>. Studium rosyjskiej polityki historycznej+ (Wydawnictwo ISP PAN, Warszawa 2017), decydując tym samym o przyznaniu Autorowi Nagrody im. Janusza Kurtyki" - podano w komunikacie prasowym.
Jak wskazano, dr Przemysław Benken, który był recenzentem konkursowym nagrodzonego dzieła, docenił "walory syntezy rosyjskiej polityki historycznej od caratu do rządów Władimira Putina". "Autor pracy ukazał specyficzne, właściwe dla totalitarnej formy rządów, mechanizmy wykorzystywania polityki historycznej przez Moskwę do realizacji jej celów imperialnych i wywierania wpływu na własne społeczeństwo, by osiągnąć zarówno doraźne, jak i długofalowe cele polityczne" - zauważył.
W opracowaniu dostrzeżono też "ciągłość i stałe motywy w rosyjskiej (sowieckiej) polityce historycznej". Jak podkreślił recenzent, książka stanowi rezultat "dotychczasowych wieloletnich badań prowadzonych przez (…) jednego z czołowych polskich sowietologów". "Wojciech Materski opisuje moskiewski stosunek do innych narodów, co czyni pracę aktualną w kontekście wojny na Ukrainie. Opracowanie może być interesujące zarówno dla znawców tematu, jak i szerszego grona czytelników zagranicznych, chcących zrozumieć naturę rosyjskiego (sowieckiego) imperializmu, w tym trudne stosunki między Moskwą a Warszawą" - zaznaczono w komunikacie.
"Autorowi serdecznie gratulujemy przyznania Nagrody. Wszystkim Uczestnikom składamy podziękowania za udział w Konkursie. Zadanie finansowane z budżetu państwa w ramach programu +Społeczna odpowiedzialność nauki+ prowadzonego przez Ministra Edukacji i Nauki" - dodano.
Temat tegorocznego VII Konkursu brzmiał "W cieniu Imperium. Imperialne obrazy Rosji i ZSRS w perspektywie polskiej". Formą nagrody jest przetłumaczenie zwycięskiej pracy na język angielski oraz jej wydanie w renomowanym wydawnictwie naukowym. Do tej pory - jak podają organizatorzy Konkursu - realizowano na tym polu współpracę z takimi domami wydawniczymi jak: Carolina Academic Press, Peter Lang Verlag, Routledge, De Gruyter. Fundacja zapowiada galę konkursową 26 sierpnia w Pałacu Belwederskim w Warszawie, w ramach Przeglądu Przeszłość/Przyszłość, a następnie promocję książki na Zachodzie.
Fundacja im. Janusza Kurtyki została powołana w 2016 r., by służyć "promocji Rzeczypospolitej Polskiej, jej historii i historiografii, w kraju i za granicą. Stawia sobie za cel dbanie o Jej dobre imię oraz podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i obywatelskiej, a także postaw patriotycznych".
Misją Fundacji jest wyjście naprzeciw wyzwaniom w zakresie polityki historycznej oraz jej "współkształtowanie poprzez realizację konkretnych programów". Drugim kluczowym aspektem działalności Fundacji jest upamiętnienie dorobku jej patrona. Dlatego stworzono Bibliotekę im. Janusza Kurtyki, gromadzącą zbiór literatury z zakresu mediewistyki i historii najnowszej, którego bazę i dominującą część stanowi bogaty księgozbiór patrona. (PAP)
akn/ pat/