Muzeum Narodowe w Gdańsku przygotowało ekspozycję obrazów i rysunków Wojciecha Fangora. Kurator wystawy Wojciech Zmorzyński powiedział PAP, że artysta operował własnym językiem malarskim, którego nie da się podrobić, a jego obrazy należą obecnie do najdroższych spośród polskich artystów.
W piątek w Pałacu Opatów w Oliwie, w oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, odbędzie się wernisaż obrazów i rysunków Wojciecha Fangora. Wystawa została zatytułowana "Fangor. Poza obraz".
"Na ekspozycji zaprezentujemy najlepsze prace, ponad 120 obrazów i 100 rysunków, plakaty oraz rzeźby ze wszystkich okresów twórczości Wojciecha Fangora" - powiedział PAP Wojciech Zmorzyński.
Podkreślił, że wystawa być może nie pokazuje Fangora w całkowicie nowym świetle, ale na pewno zwraca uwagę na pewne pomijane dotąd zagadnienia.
"Chcieliśmy pokazać prace, które artysta tworzył równolegle do oficjalnie pokazywanych dzieł w okresie socrealizmu - czyli niejako jego próbę ucieczki z tego okresu. Fangor tworzył wówczas sztukę nadrealizmu i używał języka groteski" - wyjaśnił kurator. Podał przykład dwóch obrazów: "Matki Koreanki" i "Pałacu kultury". Na drugim obrazie Fangor "przedstawił odwrócony Pałac Kultury, wbity w starą tkankę Warszawy" - opisał.
Dodał również, że "obrazy Fangora, z jego okresu abstrakcyjnego są wciąż najdroższymi sprzedającymi się obrazami polskich twórców", dlatego na wystawie znajdą się obrazy pochodzące z prywatnych kolekcji. Obrazy z tego okresu były sprzedawane na aukcjach za kilka milionów złotych.
Twórczość z okresu abstrakcyjnego charakteryzowała się "rozpoznawalnym motywem kół, które wiążą się z jego teorią pozytywnej przestrzeni iluzyjnej, emanują energią, które działają niejako do widza, promieniują" - mówił kurator.
Rysunki, które zostaną zaprezentowane w trakcie wystawy w Gdańsku, nie były dotąd prezentowane. Zmorzyński wyjaśnił, że te prace powstały w latach 40. i 50., kiedy Fangor tworzył w Warszawie w pracowni przy ul. Pankiewicza. "Kiedy Fangor opuścił Polskę w 1961 roku, był przekonany, że wszystkie jego rysunki przepadły, ale okazało się, że kolejni właściciele pracowni przechowywali jego twórczość, która później wróciła do artysty" - powiedział.
Ważną częścią wystawy będą materiały archiwalne: kroniki filmowe, zdjęcia prywatne, wywiady z artystą. "Zaprezentujemy film Piotra Wejcherta, w którym zawarty jest wywiad z artystą oraz film, który nakręcił jego syn Roman Fangor" - podkreślił Zmorzyński.
Dodał, że Fangor operował własnym językiem malarskim, którego nie da się podrobić.
Wernisaż odbędzie się w piątek. Wystawa "Fangor. Poza obraz" będzie prezentowana do 5 lutego 2023 r w Pałacu Opatów w Oliwie, w oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Bilety do muzeum kosztują od 10 do 15 zł.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ pat/