W tym roku w Archidiecezji Warmińskiej będzie świętowana 140 rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i 50 rocznica koronacji obrazu. Główna msza jubileuszowa odbędzie się 10 września, ale obchody potrwają od kwietnia do listopada.
O kalendarium wydarzeń zaplanowanych w gietrzwałdzkim sanktuarium w związku z tymi rocznicami poinformowano we wtorek podczas konferencji prasowej Kurii Warmińskiej.
Gietrzwałd to wieś położona między Olsztynem a Ostródą, nazywana warmińską Częstochową. Jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Watykan za autentyczne.
Obchody zainauguruje pielgrzymka maturzystów, którą zaplanowano na 21 kwietnia. Rocznica rozpoczęcia objawień będzie celebrowana 27 czerwca. Na 10 września zapowiedziano główne uroczystości odpustowe z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz Episkopatu Polski. Obchody zakończy listopadowe sympozjum naukowe nt. sanktuarium w Gietrzwałdzie. W sumie w programie jubileuszu znalazło się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze religijnym i kulturalnym.
Metropolita warmiński abp Józef Górzyński przypomniał, że w tym roku polski Kościół będzie obchodził trzechsetlecie Koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze i stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Z tego powodu - jak mówił - 2017 r. bywa określany jako rok maryjny, w co wpisują się także obchody w Gietrzwałdzie.
Według metropolity gietrzwałdzkie uroczystości będą wydarzeniem o charakterze krajowym i ogólnokościelnym. Na główną mszę jubileuszową zaproszono wszystkich polskich biskupów. "Na okoliczność czasu objawień, czyli od 27 czerwca do 16 września, poprosiliśmy Stolicę Apostolską, i mamy już obietnicę, specjalnego odpustu okolicznościowego" - zapowiedział.
Arcybiskup przypomniał historyczne tło objawień, dzięki którym mieszkańcy innych zaborów niż pruski dowiedzieli się, że na Warmii żyje bardzo wielu Polaków posługujących się - mimo germanizacji - gwarą warmińską. Stąd, w jego ocenie, gietrzwałdzka rocznica jest czymś więcej niż wyłącznie wydarzeniem czysto religijnym. Hierarcha podkreślał, że Kościołowi Warmińskiemu zależy, by nadać tym uroczystościom godny charakter i jak najpełniej je przeżywać.
Gietrzwałdzkie objawienia rozpoczęły się 27 czerwca 1877 r. i trwały do 16 września 1877 r. Za główne wizjonerki uznano 13-letnią Justynę Szafryńską i 12-letnią Barbarę Samulowską; jak mówiły, Matka Boża przemówiła do nich po polsku i prosiła o codzienne różańcowe modlitwy.
Od 2005 r. trwa proces beatyfikacyjny Samulowskiej, która w dorosłym życiu została zakonnicą i większą część życia spędziła na misji w Gwatemali.
Cudowny obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej koronował 16 września 1967 r. na 90-lecie objawień prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. W 1970 r. papież Paweł VI nadał miejscowemu kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. W obchodach 100-lecia objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie w 1977 r. uczestniczyły rzesze wiernych oraz przedstawiciele Episkopatu Polski na czele z ówczesnym kardynałem Karolem Wojtyłą.
W tegoroczne obchody włączyła się gmina Gietrzwałd, która zapewni "wsparcie logistyczne" przy organizacji uroczystości i pobytu pielgrzymów. Samorząd nawiązał kontakt z ambasadą Gwatemali, dzięki czemu otrzymał zdjęcia i inne pamiątki po s. Samulowskiej z czasów jej pobytu w tym kraju. Gmina planuje też otwarcie w połowie roku Muzeum Historii Różańca. (PAP)
mbo/ wkt/