Znani radomianie, przedstawiciele władz miejskich, parlamentarzyści oraz inni wolontariusze kwestować będą w sobotę i w niedzielę na zabytkowym cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Zebrane do puszek datki zostaną przeznaczone na ratowanie zabytkowych grobów.
Kwestę organizuje Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu (SKOZCR). W trakcie 20-letniej działalności stowarzyszenie zebrało ponad pół miliona złotych i odnowiło 17 nagrobków.
Podczas ubiegłorocznej listopadowej kwesty społecznicy uzbierali do puszek prawie 41 tys. zł. „Liczymy, że w tym roku osoby odwiedzające cmentarz przy ulicy Limanowskiego będą równie hojne” – mówił w czwartek na konferencji prasowej przewodniczący SKOZCR Jerzy Przyborowski. „Do tej pory rekordową kwotę – prawie 50 tys. zł – udało się zebrać podczas kwesty w 2010 roku – poinformował wiceprzewodniczący SKOZCR, Sławomir Adamiec.
W 2015 r. SKOZCR odnowił grób Marianny Chludzińskiej, zmarłej w 1843 r. To neoklasycystyczny postument z piaskowca, zwieńczony urną nakrytą welonem. Na jednej z płyt widnieje inskrypcja "Oto wzór zacnych Kobiet najgodniejsza Matka". Na ścianach bocznych postumentu umieszczono płaskorzeźby: z lewej – laskę Eskulapa, z prawej – dwie skrzyżowane płonące pochodnie, odwrócone głowniami ku dołowi i przewiązane szarfą. W grobie pochowany jest również Franciszek Ksawery Chludziński (syn Marianny), oficer wojska polskiego i sędzia Trybunału w Radomiu.
Cmentarz Rzymskokatolicki przy dawnym Trakcie Starokrakowskim, obecnie ul. Limanowskiego w Radomiu, ma ponad 200 lat; powstał w 1812 r. Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 28,5 tys. grobów. Spoczywa w nich ponad 200 tys. osób. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt, zasłużony radomski chirurg Ludwik Przybyłko, senator II RP Maciej Glogier oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek.
Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu powstał w 1995 r. w związku z kradzieżą symbolu radomskiej nekropolii - rzeźby „Anioła Ciszy". Grupa radomskich społeczników zorganizowała w 1995 r. pierwszą kwestę. W 1996 roku "Anioł Ciszy” powrócił na grób Konstantego Mareckiego. W darze dla biskupa radomskiego rzeźbę wykonała miejscowa firma kamieniarska. (PAP)
ilp/ pz/