Religia

12.08.2018

List papieża Franciszka z okazji 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki

Św. Stanisław Kostka. Źródło: CBN Polona Św. Stanisław Kostka. Źródło: CBN Polona

Do rozeznawania celu oraz wybierania najlepszych dróg postępowania i życia - zachęca papież Franciszek w liście skierowanym do biskupa płockiego Piotra Libery z okazji 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki.

W liście, jednocząc się w modlitwie dziękczynnej z wiernymi diecezji płockiej i całego Kościoła w Polsce, papież przypomina słowa Jana Pawła II, jakie wypowiedział on w Kościele św. Andrzeja na Kwirynale podczas nawiedzenia relikwi św. Stanisława: "Jego, krótka droga z Rostkowa na Mazowszu przez Wiedeń do Rzymu była jak gdyby wielkim biegiem na przełaj, do tego celu życia każdego chrześcijanina, jakim jest świętość" (przemówienie z 13 listopada 1988 roku).

Zwracając się do młodych, papież Franciszek zachęca ich do rozeznawania celu i wybierania najlepszych dróg postępowania i życia. "Niech [św. Stanisław] uczy Was szukać zawsze i nade wszystko przyjaźni z Jezusem, czytać i medytować Jego słowo, i przyjmować w Eucharystii Jego miłosierną i pełną mocy obecność, abyście potrafili oprzeć się presji światowej mentalności" – podkreśla Ojciec Święty w liście udostępnionym PAP w niedzielę przez biuro prasowe KEP.

"W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przypada 450. rocznica śmierci św. Stanisława Kostki. W osiemnastym zaledwie roku życia, z powodu ciężkiej choroby, zakończył bieg ziemskiej wędrówki ten alumn jezuickiego nowicjatu w Rzymie, jeden z najwybitniejszych synów Towarzystwa Jezusowego, jakich wydała Wasza Ojczyzna. Zatem, wspominając jego przejście do chwały Pana, jednocząc się w dziękczynnej modlitwie z wiernymi Diecezji Płockiej i całego Kościoła w Polsce, którzy w Rostkowie, miejscu urodzin Świętego, będą niebawem celebrować centralne uroczystości Roku jemu poświęconego" - czytamy.

Zwracając się w liście do młodych, papież Franciszek pisze: "Drodzy młodzi Przyjaciele, wielu z was podejmuje we wrześniu pieszą pielgrzymkę z Przasnysza do Rostkowa, z miejsca jego chrztu do miejsca narodzin. Jest to niejako pierwszy etap tego Stanisławowego +biegu na przełaj+ do świętości. Zachęcam Was, abyście pamiętali, nie tylko podczas tej wędrówki, ale również na innych drogach waszej codzienności, że i wy możecie zdobyć się na taki +bieg+. I was przynagla miłość Chrystusa i umacnia Jego łaska. Miejcie odwagę! Świat potrzebuje Waszej wolności ducha, waszego ufnego patrzenia w przyszłość, Waszego pragnienia prawdy, dobra i piękna".

Franciszek zachęca także w liście, aby św. Stanisław "uczył Was tej wolności, która nie jest biegiem na oślep, ale zdolnością rozeznawania celu i obierania najlepszych dróg postępowania i życia". "Niech Was uczy szukać zawsze i nade wszystko przyjaźni z Jezusem, czytać i medytować Jego słowo, i przyjmować w Eucharystii Jego miłosierną i pełną mocy obecność, abyście potrafili oprzeć się presji światowej mentalności. Niech św. Stanisław uczy Was nie bać się ryzyka i marzeń o prawdziwym szczęściu, którego źródłem i gwarantem jest Jezus Chrystus. Jezus jest Panem ryzyka, jest Panem wychodzenia zawsze +poza+. (...) Pragnie On waszych rąk, by nadal budować dzisiejszy świat. Chce go budować z wami" - pisze Franciszek. "Niech z nieba wspiera Was św. Stanisław i niech inspiruje Was jego życiowe motto: +Ad maiora natus sum+ - do wyższych rzeczy jestem zrodzony+!" - czytamy w liście.

O znaczeniu listu dla diecezji płockiej oraz o zaangażowaniu młodych w budowanie Kościoła mówił Radiu Watykańskiemu bp Piotr Libera. "Dzięki temu przesłaniu, jestem przekonany, że nasze celebracje roku św. Stanisława Kostki nabierają rzeczywiście wymiaru ogólnokościelnego. Papież poprzez swoje orędzie sprawił, że ten rok jubileuszowy wpisuje się pięknie w rzeczywistość eklezjalną Kościoła Powszechnego, szczególnie w roku, gdy będziemy przeżywać razem z Ojcem Świętym, po raz pierwszy w historii Kościoła, synod biskupów poświęcony ludziom młodym" - powiedział biskup płocki.

Bp Libera zapowiedział, że w ostatnich dniach sierpnia odbędzie się drugi synod młodych, z udziałem przedstawicieli wszystkich wspólnot i stowarzyszeń kościelnych. Młodzi, jak poinformował biskup, zbiorą się w Płocku, by dzielić się swoim oczekiwaniami na temat Kościoła w XXI wieku. (PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL