Polska po 1989 roku

23.05.2016 aktualizacja 18.07.2016

Łódzki Księży Młyn uwieczniony na nowej monecie pięciozłotowej

Pięciozłotowa moneta „Księży Młyn w Łodzi” z serii „Odkryj Polskę”. Fot. PAP/G. Michałowski Pięciozłotowa moneta „Księży Młyn w Łodzi” z serii „Odkryj Polskę”. Fot. PAP/G. Michałowski

Poprzemysłowy kompleks łódzkiego Księżego Młyna znalazł się na nowej monecie pięciozłotowej, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu w poniedziałek. Moneta powstała w ramach cyklu "Odkryj Polskę", który ma upamiętniać cenne obiekty historyczne.

"Moneta, która wprowadzamy dzisiaj do obiegu - pięciozłotówka z motywem łódzkim - jest piątą z kolei monetą z cyklu +Odkryj Polskę+, prezentującego najpiękniejsze zakątki kraju. Pięciozłotówka będzie nie tylko łodzianom, ale i wszystkim Polakom pokazywać, jakie piękne miejsca można znaleźć w mieście, które nie uchodzi za perłę turystyczną" - podkreślił prezes NBP Marek Belka, prezentując monetę na konferencji w poniedziałek.

Jak dodał Belka, wiele polskich miast stara się w NBP o przywilej uwiecznienia na monecie. "W przypadku Księżego Młyna to my sami wystąpiliśmy z taką propozycją. Pierwsza moneta cyklu poświęcona była 25-leciu polskich przemian, na kolejnych znalazły się: ratusz w Poznaniu, Zamek Królewski w Warszawie, Kanał Bydgoski" - zaznaczył.

Księży Młyn to dawna część Łodzi położona nad rzeką Jasień. Od XV w. stał tu młyn łódzkiego proboszcza. Na początku XIX w. na jego miejscu zbudowano przędzalnię napędzana kołem wodnym. W 1872 r. zniszczona przędzalnię kupił największy polski fabrykant Karol Wilhelm Scheibler. Obok fabryk w stworzonym przez niego kompleksie, który obecnie stanowi jeden z najciekawszych zabytków przemysłowych na świecie, powstały domy dla robotników, sklepy, szkoła, szpital, remiza strażacka, stacja kolejowa, zespół pałacowy i park.

"Na monecie widoczny jest fragment Księżego Młyna z przędzalnią i pierwszym budynkiem, jaki tu powstał oraz nieistniejącym już kominem fabrycznym. Taki widok mogliśmy tu zobaczyć do lat 50. ubiegłego wieku. Projekt powstał na podstawie zdjęcia Włodzimierza Pfeiffera z 1926 r." - wyjaśnił senator Ryszard Bonisławski (PO), który jako łódzki regionalista i przewodnik był konsultantem merytorycznym monety.

Bonisławski przypomniał, że Księży Młyn jest obecnie jednym z największych w kraju obszarów rewitalizacji; pierwszy zabytkowy budynek poprzemysłowy - remiza strażacka - został tu zrewitalizowany ponad 20 lat temu.

W ciągu ostatnich lat wyremontowano Pałac Herbsta, gdzie znajduje się oddział Muzeum Sztuki, zabytkową przędzalnię zamieniono w lofty, a w dawnej szkole powstaje obecnie Akademickie Centrum Designu ASP - wartość tej inwestycji to ok. 30 mln zł. Rewitalizacji poddawane są sukcesywnie domy robotnicze i ich otoczenie. Koszt dokończenia inwestycji jest obecnie szacowany na ponad 64 mln zł, z czego ok. 40 mln zł pochodzić ma ze środków UE. Zakończenie rewitalizacji zaplanowano na 2019 r.

"Dla łodzian Księży Młyn jest uosobieniem najtrwalszego i najpiękniejszego dziedzictwa naszego miasta; niezwykłym symbolem nadziei na dynamiczny rozwój. To piękna fabryka zbudowana ponad sto lat temu przez jednego z ojców założycieli naszego miasta, a wraz z nią kawałek miasta; należący do kompleksu szpital, domy dla robotników, szkoła i ulice" - podkreślił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski. (PAP)

agm/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL