Wpisanie pierwszej polskiej tradycji na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO to ogromnie duże wyróżnienie - oceniła w czwartek wiceminister kultury, Generalna Konserwator Zabytków prof. Magdalena Gawin.
W czwartek członkowie komitetu UNESCO, obradujący w Port Louis na Mauritiusie, zdecydowali o wpisie krakowskiego szopkarstwa na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. To pierwszy polski wpis na tę listę.
"Ogromnie cieszymy się, że udało nam się wpisać właśnie tą wspaniałą praktykę. (...) To ogromnie duże wyróżnienie, ponieważ w ten sposób coś, co jest częścią polskiego dziedzictwa, zostało uznane przez wszystkie państwa-strony, ponad 100 państw-stron, za wartość o charakterze światowym. Jest nam ogromnie miło, że coś, co było ogromnie silne lokalnie, staje się teraz wartością międzynarodową" - powiedziała Gawin.
"Każdy, kto widział szopki krakowskie, proces ich powstawania i finalny efekt, wie, że są piękne i unikalne. Przypominam, że jest to rzeczywista, autentyczna tradycja, która zaczyna się w XIX wieku wśród ludowych warstw (...). Ta tradycja jest kontynuowana do dzisiaj. To jest coś, co jest piękne, co jest żywe i co jest kontynuowane w dalszym ciągu" - dodała.
Jak powiedziała, pierwsze starania w celu wpisania szopkarstwa na listę, ministerstwo poczyniło prawie dwa lata temu. "Wpisanie to ogromna zasługa komitetu ds. niematerialnego dziedzictwa powołanego przy ministrze kultury i dziedzictwa narodowego, pracowników Departamentu Ochrony Zabytków oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Na ten wpis złożyła się suma starań bardzo wielu, wielu osób. (...) Gratuluję wszystkim osobom i wszystkim środowiskom, które do niego doprowadziły" - dodała.
Jak podkreśliła wiceminister, aktywność Polski przez ostatnie lata na forum międzynarodowym UNESCO znacznie wzrosła. "Zorganizowaliśmy pierwszą w historii Polski, 41. sesję UNESCO w Krakowie. Wpisaliśmy 15 obiekt, Tarnowskie Góry, na Listę materialnego dziedzictwa. Następnie porozumienia, czyli Memorandum z Wannsee oraz Rekomendacja Warszawska, która ustala, że Warszawa jest tym wzorcowym miastem dla wszystkich innych miast na świecie zniszczonych podczas konfliktów zbrojnych. Te wszystkie dokumenty zostały ostatnio potwierdzone przez UNESCO" - podkreśliła.
Gawin zapewniła także, że szopki krakowskie to nie jest ostatni wpis na niematerialnej liście. "Będziemy czynić starania, aby było ich więcej. Na liście krajowej mamy bardzo wiele tradycji, np. koronczarstwo czy charakterystyczne elementy ubioru, ale także poszczególne obyczaje i tradycje, które są w Polsce praktykowane. Będziemy wybierać te, które są najbardziej atrakcyjne, aby nasze lokalne polskie dziedzictwo uzyskało międzynarodową rangę" - zapowiedziała.(PAP)
autorka: Martyna Olasz
oma/ agz/