Kultura i sztuka po 1989 roku

13.02.2019

Markiza nad wejściem do Starego Teatru zostanie wyremontowana

Przed krakowskim Starym Teatrem trwa rozbiórka zadaszenia nad wejściem, czyli markizy. Jak powiedział PAP konserwator Tomasz Trzos, zostanie ona wzmocniona m.in. stalowymi elementami, ponieważ ważąca nawet tonę konstrukcja grozi obecnie zawaleniem.

Konstrukcja, której rozbiórka odbywa się w środę przy ul. Jagiellońskiej, ma ok. 8 m szerokości i 4 m wysokości. Jak powiedział PAP pracujący przy renowacji konserwator dzieł sztuki Tomasz Trzos, jej dokładna waga nie jest znana. "Myślimy, że to wszystko waży około tony" - ocenił.

Celem remontu jest wymiana poszczególnych elementów markizy na części zrobione z trwalszych materiałów.

"Markiza, czyli rodzaj ozdobnego zadaszenia, chroniącego wchodzących i wychodzących ludzi przed deszczem czy śniegiem, zostanie poddana kapitalnemu remontowi" - mówił Trzos. "Wiąże się to z wymianą bardzo wielu jej elementów - które są niestety nieodporne na krakowską atmosferę - na te, wykonane z lepszych, bardziej odpornych materiałów, takich jak stal nierdzewna czy grubo ocynkowana blacha" - wyjaśnił.

Konserwator tłumaczył, że remont konstrukcji jest konieczny z uwagi na występujące w niej ubytki. "Funkcja estetyczna i praktyczna, kolor oraz wszystko inne zostanie zachowane - zgodnie z tym, co tutaj zastaliśmy" - powiedział Trzos. "Natomiast w tej chwili materiał jest bardzo zniszczony - są dziury i korozja, posunięta do tego stopnia, że grozi to nawet zawaleniem" - zaznaczył.

Elementy zadaszenia zostaną zabrane do pracowni konserwatorskiej, a markiza z powrotem zawiśnie nad wejściem do Starego Teatru prawdopodobnie za dwa miesiące. "W połowie kwietnia będziemy się starali przywrócić krakowianom ten cenny i charakterystyczny obiekt" - podkreślił Trzos.

Budynek Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej jest najstarszym zachowanym i czynnym do dzisiaj gmachem teatralnym w Polsce. Przedstawienia odbywają się w nim od 1 stycznia 1799 r.

Powstał dzięki Jackowi Kluszewskiemu, który - chcąc prowadzić przedsiębiorstwo teatralne - przebudował w tym celu dwie własne kamienice, stojące przy zbiegu ul. Jagiellońskiej i pl. Szczepańskiego. Prace powierzył spolonizowanemu Francuzowi, Szczepanowi Humbertowi, pełniącemu obowiązki miejskiego architekta. Tak powstał pierwszy w Krakowie budynek stałego teatru.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL