Religia

14.02.2018

Metropolita krakowski: wiara jest dziedzictwem, którego nie można zatracić

Wiara jest dziedzictwem, które ma ogromną wartość. Nie można go zatracić - mówił w środę popielcową w katedrze na Wawelu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W homilii abp Jędraszewski przywołał słowa z Księgi Joela: "Przepuść, Panie, ludowi Twojemu i nie daj dziedzictwa swego na pohańbienie, aby poganie nie zapanowali nad nami". Jak mówił, tym dziedzictwem był wybrany przez Boga lud izraelski i była wiara.

"Przede wszystkim tym dziedzictwem, które miało trwać, była wiara, do której zobowiązał się lud izraelski, zawierając swoje przymierze z Najwyższym" - mówił metropolita krakowski.

"+Nie daj dziedzictwa swego na pohańbienie+. W błaganiu tym wyraża się przekonanie kapłanów i całego ludu zgromadzonego w świątyni, że to dziedzictwo jest święte, to dziedzictwo ma ogromną wartość dla Boga i dla ludu. I nie można go zatracić" - podkreślił.

Jak zaznaczył, słowa proroka Joela wsparte komentarzem zawartym w I księdze Machabeuszy, każą nam z "wielką przenikliwością serca spojrzeć na to, co się dzieje w wielu krajach zachodnich, których korzenie są ciągle chrześcijańskie".

"Mamy bowiem do czynienia z tym, o czym mówił prorok Joel: +oddawanie świętego dziedzictwa na pohańbienie+" - mówił Jędraszewski. "To zamykanie kościołów, przekształcanie ich w bary, hotele. To przekreślanie świętego miejsca. To usuwanie w imię tolerancji krzyży z przestrzeni publicznej. To cicha zgoda wyrażana na to +aby poganie zapanowali nad nami+" - mówił abp Jędraszewski.

"Gdzie są Ci, którzy płaczą nad tym, co się dzieje? Gdzie są Ci, których przejmą słowa Jan Paweł II z jego adhortacji +Ecclesia in Europa+, gdzie Ojciec Święty pisze, że mamy do czynienia z cichą apostazją ludzi sytych, zamkniętych w sobie, w swoim bogactwie, obojętnych na Boga i na drugiego człowieka i nieprzejmujących się tym, że przekreśla się święte dziedzictwo" - mówił arcybiskup.

Metropolita krakowski mówił, że odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje, znajdziemy w "Orędziu na Wielki Post 2018" papieża Franciszka. Ojciec Święty wskazuje w nim na problem "stygnącej miłości". Lekiem na to może być - jak napisał papież: modlitwa, jałmużna i post. (PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL