W formule stacjonarnej odbywa się w ten weekend 22. edycja Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów w Tarnowie. Wydarzenie po raz drugi zorganizowano w terminie jesiennym, a w jego programie znalazły się m.in. konferencja naukowa i przejazd szlakiem martyrologii Romów.
Przedsięwzięcie organizowane jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej. Spotkanie corocznie odbywało się w terminie letnim, ale od zeszłego roku przeniesiono je na początek jesieni.
Dyrektor tarnowskiego muzeum Kazimierz Kurczab przypomniał, że zmianie uległ nie tylko termin obchodów - organizatorzy uznali, że pierwotna formuła wydarzenia, związana z wędrownym taborem grupy Romów i nie-Romów koczującej pod namiotami, stała się coraz bardziej anachroniczna.
Dlatego - wskazał dyrektor – od dwóch lat tabor ma formę spotkania naukowców polskich i zagranicznych, którzy debatują na temat najnowszych trendów w romologii oraz sytuacji Romów w Europie. W trakcie trzeciej edycji konferencji zaplanowano szereg wystąpień i referatów.
W piątek wieczorem uczestnicy wzięli udział w spotkaniu w Muzeum Etnograficznym na wystawie "Romowie. Historia i kultura" oraz sesji naukowej.
Na sobotę zaplanowano dwie sesje naukowe, a w niedzielę uczestnicy pojadą autokarami śladem Małopolskiego Szlaku Martyrologii Romów. Spotkanie memorialne przewidziano przy grobie masowym w Szczurowej, gdzie spoczywa 93. romskich mieszkańców tej miejscowości.
Uczestnicy zaznajomią się także z historią i kulturą mniejszości etnicznych oraz grup etnograficznych w Małopolsce przy okazji prezentacji wystawy w Muzeum Dwór w Dołędze. Spotkają się również z XXXV Ogólnopolską Pielgrzymką Romów w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.
Projekt realizowany jest dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2024.
Pierwszy Tabor zorganizowany został w lipcu 1996 r., 32 lata po tym, jak władze PRL zakazały Cyganom wędrowania po polskich drogach. Miał przypomnieć nie tylko tamten zakaz, lecz również zagładę narodu romskiego dokonaną przez hitlerowskie Niemcy. (PAP)
Autor: Rafał Grzyb
rgr/ robs/