Ekspozycję, która przybliży Wadowice z dwudziestolecia międzywojennego prezentując eksponaty z tamtej epoki należące do kolekcjonera i entuzjasty historii miasta Zygmunta Krausa, przygotowuje papieskie muzeum – powiedziała PAP Anna Czajkowska-Sałapat z placówki.
„Wadowice w okresie dwudziestolecia międzywojennego zaprezentujemy z trzech perspektyw: poprzez kulturę i sztukę, wojskowość oraz życie codzienne. Wystawy tworzą eksponaty ze zbiorów wadowickiego kolekcjonera, pasjonata i znawcy historii - Zygmunta Krausa” – powiedziała we wtorek PAP Czajkowska-Sałapat.
Przedstawicielka muzeum wskazała, że na wystawie znajdą się „wyjątkowe dzieła artystów związanych z ziemią wadowicką, pamiątki dotyczące historii 12 pułku piechoty, a także przedmioty używane przez mieszkańców papieskiego miasta w dwudziestoleciu międzywojennym”.
„Będzie można zobaczyć obrazy malarzy związanych z Wadowicami: Wincentego Bałysa, Jana Sarnickiego, Karola Malczyka, Karola Pustelnika i Franciszka Suknarowskiego oraz rzeźby ludowego twórcy Jędrzeja Wowry. Wśród militariów na uwagę zasługuje ryngraf z Matką Bożą Częstochowską i odznaką 12 pułku piechoty oraz książeczka wojskowa Jana Łukawczyka z podpisem porucznika Karola Wojtyły seniora. W części poświęconej życiu codziennemu zaprezentowane zostaną przykładowo plomby introligatorskie z wadowickiej drukarni Foltyna, judaika oraz unikatowa pieczęć +Magistrat Król. Miasta Wadowice+. Ekspozycję dopełnią nagrania ekspertów, które będzie można obejrzeć w infokiosku” – powiedziała Anna Czajkowska-Sałapat.
Wernisaż wystawy „Małe wielkie Wadowice w zbiorach Zygmunta Krausa” w muzeum papieskim odbędzie się w piątek. Poprzedzi go ustawienie w sercu placówki, którym salon mieszkania Wojtyłów, choinki z Podhala.
Ekspozycje można będzie zwiedzać w muzeum papieskim od poniedziałku. Czynna będzie do marca przyszłego roku.
Wystawa została sfinansowana przez samorząd województwa małopolskiego z pieniędzy na program „Małopolskie Muzea Domowe”. Obejmuje on ochroną i opieką dziedzictwo narodowe gromadzone w muzeach domowych. Patronat honorowy sprawuje członek zarządu województwa Iwona Gibas.
Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte w 2014 r. Nowa ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów.
Karol Wojtyła mieszkał w Wadowicach do ukończenia gimnazjum. Po maturze wyjechał z ojcem do Krakowa. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/