Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim popiera wznowienie budowy Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu.
W przesłanym PAP stanowisku TSKN odniósł się do informacji o wstrzymaniu finansowania z budżetu państwa budowy Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu. Zdaniem TSKN mimo zmiany władz projekt nadal zasługuje na realizację.
"Powstanie Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu stanowiłoby z pewnością dopełnienie obrazu związanego z historią ludzi zamieszkujących obecnie województwo opolskie. To właśnie tutaj po 1945 r. (...), mimo różnic kulturowych i językowych, mieszkańcy szukali porozumienia i dialogu. Nie było to proste (...) bo jedni o swych losach mówić nie mogli, a drudzy ich nie znali. Tym bardziej jako sukces należy uznać fakt, że po przełomie 1989/1990 mieszkańcy tego regionu wspólnie, niezależnie od różnic narodowych i kulturowych, dbają o rozwój tego regionu" – napisali autorzy stanowiska.
Zdaniem mniejszości niemieckiej muzeum upamiętnienia losów przesiedleńców ze wschodu będzie uzupełnieniem projektu poświęconego losom mieszkających na Śląsku Niemców.
Idea powołania w Brzegu miejsca upamiętnienia losów ludzi, którzy po ostatniej wojnie musieli opuścić swoje domy na wschodzie II RP i osiedlili się m.in. na Ziemiach Odzyskanych, pojawiła się w listopadzie 2019 r. przy okazji organizacji przez pracowników Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wystawy stałej "Kresy". W kwietniu 2021 r. minister kultury Piotr Gliński zgodził się na przejęcie przez Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu budynku dawnego Gimnasium Illustre na potrzeby przeszłego MDiKK i zapewnił, że resort będzie współfinansował jego budowę. W marcu 2022 r. powołano kolegium doradcze, na którego czele stanął dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie dr hab. Łukasz Gaweł.
Budowa MDiKK znalazła się w grupie kilkudziesięciu projektów, które zapoczątkowano w czasach rządu Zjednoczonej Prawicy i wstrzymano ich realizację do weryfikacji przez obecnego ministra kultury. (PAP)
Autor: Marek Szczepanik
masz/ joz/