Kultura i sztuka po 1989 roku

20.04.2018

Mufti Miśkiewicz z odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce oraz przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego Tomasz Miśkiewicz (P) podczas uroczystości wręczenia mu odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej" w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Fot. PAP/A. Reszko Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce oraz przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego Tomasz Miśkiewicz (P) podczas uroczystości wręczenia mu odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej" w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Fot. PAP/A. Reszko

Mufti Tomasz Miśkiewicz odebrał w piątek wieczorem w Białymstoku odznakę ministra kultury "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Jak napisano w uzasadnieniu, Miśkiewicz angażując się w rozwój i promocję kultury Tatarów polskich, wzbogaca tym samym kulturę polską.

Odznakę ministra kultury i dziedzictwa narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadaje się osobom - jak można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury".

O nagrodę dla Miśkiewicza wnioskował Muzułmański Związek Religijny RP, któremu przewodniczy on od 2004 roku. "Miśkiewicz od czternastu lat jako zwierzchnik Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP wykazuje ogromną troskę i zaangażowanie w rozwój, ochronę i promocję kultury Tatarów polskich, a tym samym wzbogaca kulturę narodową Rzeczypospolitej Polskiej, z którą Tatarzy są ściśle związani" - napisano w uzasadnieniu, które odczytano podczas piątkowej uroczystości w Muzeum Historycznym w Białymstoku.

Odznakę przyznano także za wkład Miśkiewicza w tworzenie działań kulturalnych, jak Dni Kultury Podlaskiej czy Podlaskie Dni Bajramowe, wydawanie książek o historii i tradycjach tatarskich, ale też książek naukowych i religijnych. Miśkiewicza wyróżniono również za jego wkład i promocję kultury tatarskiej na świecie poprzez udział w wykładach i organizację wystaw. W uzasadnieniu podkreślono też długoletnią współpracę Miśkiewicza m.in. z Radą Wspólną Dialogu Katolików i Muzułmanów w Polsce.

"Jest to dla mnie duże wyróżnienie do obecnego dorobku. To, co mogę wnieść do działalności tatarskiej, to, w czym mogę pomóc - zarówno w kraju i zagranicą, to ta promocja i informowanie o kulturze tatarskiej" - mówił Miśkiewicz po odebraniu wyróżnienia. Powiedział, że promocja kultury tatarskiej za granicą, to także promocja kultury polskiej.

"Kultura Tatarów polskich podnosi rangę kultury polskiej zagranicą, w szczególności w krajach muzułmańskich, gdzie społeczność dowiadując się, iż Tatarzy od ponad 600 lat mieszkają w Polsce, dbają o własną kulturę, organizują się, dbają o własną tożsamość, chronią własne dziedzictwo zarówno kulturalne i materialne, chronią własne zabytki i państwo polskie w tym pomaga, to jest wielki zaszczyt reprezentować społeczeństwo" - powiedział Miśkiewicz.

Podkreślił też, że odznaczenie jest nie tylko odznaczeniem dla niego, ale dla całej społeczności tatarskiej, gdyż - jak mówił - "dorobek kultury tatarskiej nie jest tylko dorobkiem muftiego, nie jest tylko moim dorobkiem, ale też dorobkiem państwa jako całej społeczności".

Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej" jest wręczana od 2005 roku. Jak poinformowało PAP ministerstwo kultury, do tej pory otrzymało ją ponad 12 tys. osób, które działają na rzecz kultury.

Wyznający islam polscy Tatarzy, których historia obecności na ziemiach RP ma ponad sześćset lat, są współcześnie jedną z najmniejszych w kraju grup etnicznych. Ich liczbę szacuje się na ok. 2-3 tys.; największe skupiska Tatarów są w województwie podlaskim.

Liczba muzułmanów należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu, szacowana jest na ok. 5 tys. osób.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL