Kultura i sztuka po 1989 roku

30.10.2016

Muzeum Archidiecezji Warmińskiej ma być gotowe w 2018 roku

Eksponaty sztuki sakralnej i religijnej znajdą się w planowanym Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie. Adaptacja zrujnowanych kamienic na potrzeby muzeum jest możliwa, dzięki unijnemu wsparciu. Placówka otwarta zostanie w 2018 roku.

Jak poinformował PAP ks. Zbigniew Czernik, koordynator budowy archidiecezjalnego muzeum, kamienice przy ulicy św. Barbary w bezpośrednim sąsiedztwie katedry św. Jakuba na Starym Mieście, zostaną zrewitalizowane za 10 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi 8,5 mln zł.

Jeszcze w listopadzie podpisana zostanie umowa na dofinansowanie unijne inwestycji między Archidiecezją Warmińską a Warmińsko-Mazurskim Urzędem Marszałkowskim.

W dwóch kamienicach scalonych łącznikiem mieściły się wcześniej pielgrzymkowe biuro podróży oraz mieszkania dla księży i zakonnic. Obecnie kamienice, które znajdują się w rejestrze zabytków, są wyłączone z użytkowania z uwagi na zły stan techniczny. Wymagają gruntownego remontu, ale i adaptacji pomieszczeń do celów wystawienniczych. Oprócz rewitalizacji zewnętrznej budynku, wyburzone zostaną ścianki działowe w środku, by dać więcej przestrzeni dla ekspozycji.

"Od razu po podpisaniu umowy na dofinansowanie ruszamy z budową, wykonawca został wyłoniony w drodze zapytania ofertowego. Chcemy, by przed sezonem letnim 2018 roku, czyli w maju albo czerwcu, muzeum zostało otwarte dla zwiedzających" - podkreślił ks. Czernik.

Powierzchnia wystawowa ma wynosić 1,3 tys. metrów kwadratowych. Oprócz sal ekspozycyjnych w muzeum znajdą się magazyny, pracownia konserwatorska, kawiarnia, w której organizowane będą spotkania z ludźmi kultury.

Jak podkreślił ks. Czernik, zwiedzający będą mogli obejrzeć w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej eksponaty, które stanowią dziedzictwo warmińskiej diecezji - sztukę sakralną i religijną, począwszy od XIII wieku.

"Będą to obiekty wycofane z kultu, których wierni już nie czczą albo wycofane z liturgii, bo stan tych przedmiotów nie pozwala na ich użytkowanie. Diecezja jest zobowiązana dbać o zabytki i muzeum jest najlepszym dla nich miejscem" - ocenił.

W muzeum znajdą się eksponaty, których właścicielami są parafie i zabytki będą oddane do muzeum do depozytu z zachowaniem praw własności. W placówce może się znaleźć około 250 eksponatów, z uwagi na niedużą powierzchnię wystawienniczą nie znajdą się w nim np. ołtarze. Oprócz dwóch wystaw stałych, organizatorzy przewidują także wystawy czasowe, ale także promocje prac młodych twórców z Warmii i Mazur. (PAP)

ali/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL