Muzeum KL Plaszow w Krakowie zaapelowało w środę do ocalałych i ich rodzin o kontakt i informowanie o swoich losach. Pozwoli to na stworzenie dokładniejszej dokumentacji o historii więźniów i rozwój cyfrowego archiwum muzeum.
"Dzięki informacjom o indywidualnych losach więźniów możemy we właściwy sposób opowiadać o całej historii niemieckiego nazistowskiego obozu pracy i koncentracyjnego Plaszow. Wiedza o zamordowanych i ocalałych jest bezcenna. Jest depozytem, który staramy się zabezpieczyć i którym dzielimy się w naszej pracy edukacyjnej i naukowej" - poinformowało w środę Muzeum KL Plaszow w Krakowie.
Placówka tworzy Archiwum Cyfrowe KL Plaszow (https://ca.muzeumkrakowa.pl/) - dzięki temu informacje o byłych więźniach dostępne będą w internecie.
Ocaleni i ich rodziny proszeni są o kontakt - można pisać na adres: info@plaszow.org lub przyjść osobiście do biura muzeum przy ul. Lipowej 3/115 w Krakowie.
Muzeum KL Plaszow to nowa instytucja kultury współprowadzona przez miasto Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Niemiecki nazistowski obóz Plaszow został założony w październiku 1942 r. na terenie dwóch cmentarzy żydowskich. Początkowo funkcjonował jako obóz pracy, a od stycznia 1944 r. został przekształcony w obóz koncentracyjny. Jego teren stale powiększano, z kilkunastu hektarów rozrósł się do 80 ha. Szacuje się, że przez cały okres funkcjonowania KL Plaszow Niemcy więzili tam ok. 30-40 tys. osób, a zamordowali - ok. 5-6 tys. Prochy ofiar rozsypano na terenie obozu.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/