Zachowanie i promocja drewnianej architektury sakralnej i wspólnego dziedzictwa kulturowego regionu Karpat to główny cel projektu „Drewniane cerkwie - ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat”, realizowanego wspólnie przez Muzeum Kresów w Lubaczowie (Podkarpackie) ze stroną ukraińską.
Jak poinformował w piątek PAP dyr. lubaczowskiego muzeum Tomasz Róg, projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś–Ukraina 2014-2020. Liderem projektu ze strony ukraińskiej jest Agencja Rozwoju Regionalnego i Współpracy Transgranicznej „Zakarpacie” z Użhorodu, zaś partnerem Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Dyrektor lubaczowskiego muzeum przypomniał, że drewniana architektura sakralna jest ważnym elementem pejzażu kulturowego Karpat, a także istotnym elementem kultury karpackiej, lokalnego dziedzictwa i historii.
„Projekt przyczyni się do promocji architektury drewnianej jako charakterystycznego elementu pejzażu kulturowego regionu, a także do rozwoju turystyki w regionie przygranicznym. W dłuższej perspektywie wpłynie również na rozwój społeczno-gospodarczy pogranicza na bazie przemysłu turystycznego, zaś dzięki powstałym krajowym i transgranicznym szlakom turystycznym wzmocni też integrację społeczności przygranicznych” – zaznaczył dyrektor Róg.
Zadaniem objętych zostało 20 wybranych obiektów drewnianej architektury sakralnej - po 10 z Polski i Ukrainy, gdzie będą realizowane poszczególne działania.
W czasie realizacji projektu zostaną zorganizowane warsztaty i sesje fotograficzne z udziałem artystów fotografików, zorganizowane po polskiej i ukraińskiej stronie, z których powstaną wystawy fotograficzne wybranych cerkwi, po 10 z obu krajów.
Wśród obiektów sakralnych objętych działaniami po stronie polskiej znalazły się cerkwie w Gorajcu, Łukawcu, Nowym Bruśnie, Borchowie, Łówczy, Kowalówce, Prusiu i Szczutkowie oraz dwie w Radrużu.
Projekt zakłada również spotkania merytoryczne na temat doświadczeń w zakresie zachowania architektury drewnianej z udziałem ekspertów, władz samorządowych i lokalnych społeczności, utworzenie bazy około 400 fotografii artystycznych, prezentujących wybrane cerkwie po obu stronach granicy. Powstanie także w wersji elektronicznej poradnik dla właścicieli tego typu obiektów, dotyczący ochrony drewnianej architektury, a także wydawnictwa promocyjne, takie jak katalog wystawy, i kalendarz.
Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi na wspólne dziedzictwo kulturowe regionu Karpat, a w szczególności drewnianej architektury sakralnej, będącej ważnym elementem krajobrazu kulturowego tego regionu. Działania mają przyczynić się do zachowania i promocji wspólnego dziedzictwa kulturowego regionu Karpat.
Zakończenie projektu planowane jest na koniec października 2020 r. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ dki/