Inne

16.04.2017

Muzeum Kultury Kurpiowskiej rozbuduje się dzięki rewitalizacji

Prezentacja historii Ostrołęki oraz galerii kurpiowskiej wycinanki będzie możliwa dzięki rozbudowie Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Zrewitalizuje ono m.in. zabytkową kamienicę z piwnicami z XVI-wieku.

Kamienica z przełomu XIX i XX w. sąsiaduje z obecną siedzibą muzeum. Dyrektor muzeum Maria Samsel powiedziała PAP, że najbardziej cenne są XVI-wieczne piwnice kamienicy. Cała kamienica będzie poddana pracom konserwatorskim. Obok jest również budynek biurowy z lat 80., który również będzie zmodernizowany.

Powstaną sale wystawiennicze, edukacyjne, biblioteka z czytelnią, pracownia etno-designu, muzealna kawiarnia, magazyny zbiorów. Z obiektów będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Teraz zwiedzanie wystaw w salach innych niż na parterze nie jest możliwe, bo w muzeum nie ma windy.

Dzięki inwestycji powierzchnia wystawowa oraz edukacyjna muzeum, z której będą korzystać odwiedzający, podwoi się.

"Na pewno pokażemy w większym wymiarze region. Chcemy zrobić stałą wystawę - galerię wycinanki kurpiowskiej. To jest taka dziedzina charakterystyczna dla regionu, ładnie można pokazać cały rozwój tej wycinanki: od najprostszych form po wycinanki współczesne w całym bogactwie i zróżnicowaniu. Poza tym pokażemy historię Ostrołęki (...) ale przez pryzmat rzeki Narew jako świadka dziejów" - powiedziała Samsel. Muzeum będzie też mogło pokazać te zbiory, na których ekspozycję nie miało dotychczas miejsca.

Prace będą kosztować prawie 8 mln zł. Z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na ten cel przeznaczono 3,3 mln zł; ponad 4,6 mln zł na projekt - jako wkład własny muzeum - będzie zabezpieczone z budżetu województwa mazowieckiego. Umowa w tej sprawie będzie podpisana 27 kwietnia - poinformowała dyrektor muzeum.

Wcześniej muzeum za prawie 2 mln zł od samorządu województwa mazowieckiego odkupiło nieruchomość z trzema budynkami, w tym z zabytkową kamienicą z piwnicami z połowy XVI w. W maju ma być znany wykonawca inwestycji, wszystkie prace muszą być gotowe do końca czerwca 2018 r. Nowe ekspozycje będą dostępne w 2019 r.

Muzeum w Ostrołęce powstało pod koniec 1975 r. jako muzeum okręgowe. Od 1999 r. jest placówką prowadzoną przez samorząd województwa mazowieckiego. Pod nazwą Muzeum Kultury Kurpiowskiej działa od 1998 r. Placówka podaje na swojej stronie internetowej, że w zbiorach ma ponad 14 tys. muzealiów i ok. 7 tys. woluminów w muzealnej bibliotece.(PAP)

kow/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL