Kultura i sztuka po 1989 roku

10.02.2018

Muzeum Lubuskie odwiedziło w zeszłym roku ponad 36 tys. osób

36,2 tys. osób odwiedziło w zeszłym roku Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta w Gorzowie Wlkp. Placówka podsumowała właśnie swoją działalność w 2017 r. – poinformowała Anna Suchecka z gorzowskiego muzeum.

Z raportu wynika, że w zbiorach muzeum jest 27 tys. obiektów. W zeszłym roku wzbogaciło się ono o 140, w tym o 16 w drodze badań i 123 przedmioty z darowizn. W ciągu roku Muzeum Lubuskie wypożyczyło od innych muzeów łącznie 130 obiektów, a 119 udostępniło innym jednostkom.

W 2017 r. wszystkie ekspozycje muzealne odwiedziło 36 239 osób, w tym 5 204 osoby w zorganizowanych grupach złożonych głównie z młodzieży szkolnej. Liczba osób zwiedzających muzeum bezpłatnie wynosiła prawie 26 tys., co daje prawie 70 proc. wszystkich gości placówki. W ramach „Nocy Muzeów” wszystkie obiekty muzeum odwiedziło prawie 1,5 tys. ludzi.

„W zeszłym roku zorganizowaliśmy 10 wystaw czasowych, w tym osiem własnych i dwie współorganizowane. Jednocześnie otwarte dla zwiedzających były 22 wystawy stałe. Tradycyjnie były też inne wydarzenia, m.in. wykłady naukowe i prelekcje, koncerty, warsztaty i imprezy plenerowe” – powiedziała Suchecka.

Muzeum Lubuskie jest instytucją kultury podległą samorządowi województwa lubuskiego. Dotacja na jego utrzymanie w 2017 r. wyniosła prawie 2,5 mln zł, 209 tys. to środki wypracowane przez muzeum.

Gorzowskie muzeum ma swoje placówki w czterech lokalizacjach. Jego główną siedzibą jest zespół willowy przy ul. Warszawskiej, dawna rezydencja niemieckiego fabrykanta Gustawa Schroedera.

Na lewym brzegu Warty znajduje się drugi z muzealnych budynków, XVIII-wieczny Spichlerz. Natomiast poza Gorzowem muzeum ma dwie jednostki – zabytkową Zagrodę Młyńską w Bogdańcu i Muzeum Grodu Santok w Santoku.

„W ramach muzeum działa biblioteka naukowa, mamy kilka działów prowadzących badania, m.in. archeologiczne czy etnograficzne. Prowadzimy szeroką działalność edukacyjną. Oprócz przybliżania historii miasta i regionu, staramy się promować kulturę i sztukę” – zakończyła Suchecka. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL