Epoka nowożytna

06.06.2018

Muzeum Narodowe w Gdańsku zamierza odrestaurować XVII-wieczny obraz

Muzeum Narodowe w Gdańsku wystąpiło do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dotację na odrestaurowanie XVII-wiecznego obrazu Isaaka van den Blocke "Zesłanie Ducha Świętego", który był elementem ołtarza głównego kościoła św. Brygidy w Gdańsku.

Jak poinformowała rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Gdańsku Małgorzata Posadzka, placówka przyjęła w środę w depozyt od resortu kultury dzieło Isaaka van den Blocke.

Kurator zbiorów sztuki dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku dr Magdalena Mielnik wyjaśniła PAP, że powstały ok. 1615 roku obraz, od kilku jest zabezpieczony w muzealnym magazynie. Wcześniej dzieło było w rękach prywatnych. Postępowanie przejęcia obrazu przez muzeum trwało od 2009 r.

"Jeśli ministerstwo kultury da nam wsparcie pieniężne na renowację i kompleksową konserwację obrazu jesteśmy w stanie pokazać go w odnowionym stanie już w przyszłym roku" - zapewniła Mielnik.

"Zesłanie Ducha Świętego" zostało namalowane na desce, techniką temperową z olejnymi laserunkami. Dzieło jest zniszczone, jest w kilku częściach. Obraz stanowił dawniej element ołtarza głównego kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Był tam obecny do końca II wojny światowej. Po tym czasie jednak zaginął i był uznawany za stratę wojenną.

Pierwotnie znajdował się w drugiej kondygnacji niezachowanego, późnobarokowego ołtarza głównego, który został wzniesiony w latach 1770/75 i następnie przebudowany w latach siedemdziesiątych kolejnego stulecia.

W dolnej kondygnacji ołtarza umieszczony był obraz Hermanna Hana Koronacja św. Brygidy, w trzeciej zaś znajdował się obraz przedstawiający św. Wawrzyńca. Na osiach bocznych umieszczone były rzeźbione postaci świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w kondygnacji dolnej, Chrystusa i Marii w kondygnacji drugiej. W trzeciej kondygnacji umieszczono czterech nieokreślonych żeńskich świętych, a w zwieńczeniu rzeźbione wyobrażenie Opatrzności w promienistej glorii, flankowane przez figury aniołów.

Obok obrazu Hermana Hana "Koronacja św. Brygidy", który jest eksponowany w kościele św. Brygidy, dzieło van den Blocke jest jedynym zachowanym elementem ołtarza głównego z tego kościoła.

Isaak van den Blocke jest m.in. autorem znanego obrazu "Alegoria handlu Gdańskiego" z 1608 r. zdobiącego strop Sali Czerwonej w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL