Wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II przygotowało wystawę ukazującą 40-letni szlak od powstania tej placówki do współczesnej odsłony – poinformowała Anna Czajkowska-Sałapat z muzeum. Ekspozycja "Dom. Wczoraj, dziś, zawsze" dostępna będzie od wtorku.
„Wystawa powstała w jubileuszowym roku 40-lecia istnienia muzeum w domu rodzinnym Jana Pawła II i 10. rocznicy otwarcia nowej ekspozycji. Przypomina nie tylko o historii instytucji, ale także o ludziach, którzy ją tworzyli” – oznajmiła Czajkowska-Sałapat.
Przedstawicielka wadowickiej placówki powiedziała, że ekspozycja jest opowieścią „o zaangażowaniu, pasji i oddaniu tych, którzy pragnęli uczcić pamięć papieża Polaka”. Ukazuje nie tylko miejsce, ale także „drogę prowadzącą do powstania instytucji, dzięki której zwiedzający mają możliwość zbliżenia się do źródeł duchowego dziedzictwa Jana Pawła II i zrozumienia głębokiego związku, jaki łączył go z miastem jego dzieciństwa i wczesnej młodości”.
Przygotowano multimedialne materiały, które uzupełnią ekspozycję. Wspomnieniami dzielą się w nich m.in. ks. infułat Bronisław Fidelus, fotograf Adam Bujak i siostra Joanna Chrobak.
Dzięki archiwalnych dokumentom i fotografiom zwiedzający przebędą 40-letni szlak od początku papieskiego muzeum do jego współczesnej odsłony.
„Organizatorzy przygotowali multimedialne materiały, które uzupełnią ekspozycję. Wspomnieniami dzielą się w nich m.in. ks. infułat Bronisław Fidelus, fotograf Adam Bujak i siostra Joanna Chrobak” – powiedziała przedstawicielka muzeum.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od wtorku.
Ekspozycja została zrealizowana w ramach projektu województwa małopolskiego „Małopolskie Muzea Domowe”. „Obejmuje on ochroną i opieką dziedzictwo narodowe w Małopolsce znajdujące się w muzeach domowych, poprzez rozpoznanie zbiorów o ponadlokalnym znaczeniu, inwentaryzację kolekcji, upowszechnianie oraz wypracowanie form współpracy między posiadaczami kolekcji a profesjonalnymi muzeami” – wyjaśniła Czajkowska-Sałapat.
Wadowickie muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte w 2014 r. Nowa ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle – od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. W ubiegłym roku zwiedziło je 151 tys. osób.
Karol Wojtyła mieszkał w Wadowicach do ukończenia gimnazjum. Po maturze wyjechał z ojcem do Krakowa. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ joz