Muzeum w Rybniku zaapelowało do mieszkańców o przekazywanie pamiątek produkcyjnych po nieistniejącej już Hucie Silesia (znanej niegdyś m.in. z emaliowanych naczyń). Poszukiwane są wytworzone tam emaliowane garnki, malowane imbryki i inne przedmioty.
W sobotę przed południem pracownicy Muzeum im. O. Emila Drobnego w Rybniku zorganizowali terenową zbiórkę takich pohutniczych pamiątek przy ul. Przemysłowej w dzielnicy Paruszowiec-Piaski, gdzie działała huta.
"Po rodzicach czy dziadkach zostały Ci emaliowane garnki, malowane imbryki i inne piękne przedmioty produkowane przez lata w rybnickiej Hucie Silesia? Nie pasują do Twojego mieszkania, a żal Ci je wyrzucić? Oddaj do rybnickiego muzeum!" – anonsowali wydarzenie muzealnicy.
Wyjaśnili, że chcą poszerzyć kolekcję rybnickiego Muzeum poświęconych hucie zbiorów. Wskazali, że do dziś w wielu rybnickich domach znaleźć można piękne przedmioty codziennego użytku, wyprodukowane przez zlikwidowaną z końcem lat 90. ub. wieku hutę.
"Czasem przeżywają drugą młodość, wdzięcznie odpowiadając na powracającą raz po raz modę vintage, ale bywają też upchnięte gdzieś po schowkach czy piwnicach" – zaznaczyli.
Ich zdaniem, dorobek tego najważniejszego kiedyś zakładu przemysłowego Rybnika, z historią sięgającą 1753 r., jest imponujący. Produkowane przez Hutę Silesia garnki, naczynia czy sprzęt AGD były kiedyś obecne praktycznie w wielu polskich domach.
Były też eksportowane do wielu miejsc na świecie – m.in. do Holandii, Anglii czy Afryki. Pochodzący z Silesii komplet kawowy sprezentowano Elżbiecie II. W szczytowym okresie funkcjonowania huty, w latach 1965-67, w Silesii zatrudnionych było ponad 5,5 tys. pracowników, co dawało utrzymanie w przybliżeniu ponad 20 tys. osób.
Mieszkańcy różnie reagowali na internetowe anonse muzealnej zbiórki. "Mam, ale nie dam", "mam, ale we własnych zbiorach" – pojawiały się komentarze.
Na pytanie o plany związane z tymi pamiątkami pracownicy należącego do miasta muzeum odpowiedzieli, że na razie próbują zbierać i czekają na oddźwięk społeczny akcji.
Rybnik stara się animować projekty utrwalające lokalne dziedzictwo, także związane z Hutą Silesia. Jednym z nich była "Magiczna Silesia" - centrum integracji społecznej związane z zakładem oraz powstałymi dla niego na przełomie XIX i XX w. osiedlami patronackimi w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. "Magiczną Silesię" uruchomiono w 2017 r. w budynku dawnej poczty przy ul. Przemysłowej 17.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ mrr/