XIX wiek

21.04.2019

Muzeum w Suwałkach organizuje światowy zlot rodu Alfreda Wierusz-Kowalskiego

W połowie września br. spotkają się w Suwałkach potomkowie i krewni wybitnego malarza Alfreda Wierusz-Kowalskiego, urodzonego w tym mieście. Spotkanie organizuje Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

W tym roku minie 170. rocznica urodzin artysty. Kustosz muzeum Eliza Ptaszyńska powiedziała PAP, że potraktowała rocznicę jako okazję do zorganizowania takiego spotkania.

„Ciągle szukamy nowych informacji o artyście i jego rodzinie. Rodzina jest rozsiana po całym świecie, ale ci, którzy będą mogli przyjadą we wrześniu do Suwałk” - poinformowała Ptaszyńska. Zaznaczyła, że liczy na kilkadziesiąt osób.

Muzeum od wielu lat gromadzi dzieła i pamiątki związane z rodziną Alfreda Wierusz-Kowalskiego. Obecnie posiada największą ich kolekcję na świecie. W 2013 roku, po remoncie zabytkowego budynku muzeum, została otwarta na nowo zaaranżowana wystawa Wierusza-Kowalskiego. Mieści się ona w trzech salach, gdzie można obejrzeć ponad 50 obrazów.

„Organizując to spotkanie, mamy nadzieję na nowe kontakty i dostęp do archiwaliów, o których nie wiemy. Chcemy także, by nazwisko Wierusz-Kowalski jeszcze powszechniej było kojarzone z Suwałkami” - dodała Ptaszyńska.

Spotkanie krewnych i potomków artysty odbędzie się 14 i 15 września tego roku. Muzeum zaprezentuje w tym czasie mały pokaz twórczości rodziny Wieruszów. Zainteresowani będą mogli spotkać się z krewnymi podczas specjalnego spotkania.

W zbiorach suwalskiego muzeum znajdują się obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty oraz rodziny Wieruszów-Kowalskich. Część z nich można oglądać na wystawie poświęconej Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu. Wiele eksponatów jest w muzealnych magazynach.

Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 r. w Monachium. W 2015 roku, w setną rocznicę jego śmierci, na jednym z wieżowców w Suwałkach powstał mural poświęcony artyście. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL