Średniowiecze

28.03.2014 aktualizacja 18.07.2016

Muzeum Warmii i Mazur chce uznania trzech zamków za Pomnik Historii

Muzeum Warmii i Mazur rozpoczęło starania o uznanie za Pomnik Historii średniowiecznych zamków kapituły warmińskiej w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie i Reszlu - poinformowała dyr. olsztyńskiego muzeum Elżbieta Jelińska. Opracowywana jest dokumentacja niezbędna do złożenia takiego wniosku w MKiDN.

Konferencja poświęcona planom rewitalizacji zamku w Lidzbarku Warmińskim miała związek z przyznaniem przez ten resort ponad 13 mln zł dofinansowania na konserwację i restaurację lidzbarskiego zamku. Uczestniczył w niej minister kultury Bogdan Zdrojewski, który ocenił, że ta inwestycja pokazuje szacunek państwa polskiego do historii i dziedzictwa wielu narodów. Jak podkreślił XIV-wieczny zamek w Lidzbarku jest zabytkiem niezwykle ważnym dla całej Europy. Jest uważany za perłę architektury gotyckiej i jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych budowli obronnych.

Według ministra o tak wysokim dofinansowaniu zdecydowała nie tylko wartość historyczna obiektu ale również uczestnictwo w projekcie wysokiej klasy kadry konserwatorskiej. Przypomniał, że prace nie tylko przyczynią się do odnowienia zabytku, ale umożliwią udostępnienie zwiedzającym kolejnych pomieszczeń, które wcześniej służyły za magazyny.

Restauracja zamku w Lidzbarku Warmińskim ma zacząć się za miesiąc i potrwa dwa lata. Wyremontowane zostaną dachy skrzydeł i wież. Konserwacja obejmie też trzy wieżyczki i elewację południową. Piwnice w skrzydle północnym będą zaadaptowane na cele wystawowe. W budynku zostaną wymienione instalacje, powstanie też tzw. inteligentne oświetlenie krużganków. Muzeum zdigitalizuje swoje zbiory i przygotuje ekspozycję w technice 3d, która umożliwi wirtualne zwiedzanie.

Kontynuowana będzie konserwacja malowideł krużganków. Bezcenne średniowieczne polichromie odkryto przed ponad trzema laty podczas pierwszego etapu prac. Teraz mają być poddane tzw. zabiegom uczytelniającym. Całość prac ma kosztować ponad 19 mln zł, z czego 13,4 mln zł to dofinansowanie z tzw. środków norweskich, czyli Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Po konferencji w Lidzbarku Warmińskim minister Zdrojewski pojechał do Olsztyna, gdzie obejrzał siedzibę Teatru im. Stefana Jaracza, która w ub. roku została wyremontowana za ponad 43 mln zł.

W piątek wieczorem w olsztyńskiej filharmonii będzie uczestniczył w gali wręczenia nagrody "Osobowość Roku Warmii i Mazur". Taki tytuł przyznała mu Kapituła Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu. (PAP)

mbo/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL