4 czerwca br. minie 100 lat od chwili, gdy otwarto w niemieckiej wówczas Zielonej Górze Heimatmuseum. Z tej okazji Muzeum Ziemi Lubuskiej zorganizuje tego dnia szereg wydarzeń związanych z tym zacnym jubileuszem - poinformowała rzeczniczka Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Alicja Błażyńska.
W programie spotkania znalazło się m.in.: odsłonięcie tablicy poświęconej byłemu dyrektorowi muzeum Janowi Muszyńskiemu (1932-2017), wręczenie odznaczeń zasłużonym pracownikom, otwarcie wystawy pt. „100 lat Muzeum w Zielonej Górze” i koncert zespołu Raz Dwa Trzy.
Na wystawie „100 lat Muzeum w Zielonej Górze” będzie okazja obejrzeć najcenniejsze zbiory, które dość rzadko opuszczają muzealne magazyny – jak choćby pastel Olgi Boznańskiej „Dziewczynka ze słonecznikami”, pasy słuckie czy Extract Protocolli (wyciąg protokołów z procesów czarownic). Będą też obiekty odnoszące się tradycji winiarskich Zielonej Góry, plansze przedstawiające historię muzeum i portrety dyrektorów, którzy zarządzali instytucją od początku jej istnienia.
W 1922 r. dzięki inicjatywie Towarzystwa Pielęgnacji Tradycji Regionalnej otwarto w niemieckiej wówczas Zielonej Górze Heimatmuseum. Jego celem była prezentacja przeszłości oraz tradycji miasta i okolicy. Od momentu jego otwarcia do 1945 r. stanowisko kierownika pełnił nauczyciel gimnazjum realnego w Zielonej Górze dr Martin Klose.
Początkowo siedzibą Muzeum była poluterańska kaplica przy dzisiejszej ul. dra Pieniężnego. W latach 1936-1940 ekspozycje zostały przeniesione do budynku po szkole fryderycjańskiej przy obecnej ul. Lisowskiego. Prezentacji dokonywano w porządku tematyczno-chronologicznym. Zwiedzający mogli zobaczyć zabytki ilustrujące dzieje miasta i regionu od paleolitu po współczesność.
W 1945 r. w oparciu o przedwojenne zbiory utworzone zostało Muzeum Miejskie w Zielonej Górze. Pięć lat później zostało upaństwowione i włączone do poznańskiego okręgu muzealnego. W 1957 r. placówka stała się Muzeum Okręgowym, a dwa lata później uzyskała dla swoich potrzeb gmach po Starostwie Powiatowym przy al. Niepodległości, który użytkuje do dziś. Od roku 1967 instytucja nosi nazwę Muzeum Ziemi Lubuskiej.
„W okresie 100 lat działalności Muzeum ulegało wielu przekształceniom. Z niewielkiej prowincjonalnej placówki funkcjonującej w 25-tysięcznym mieście stało się nowoczesną instytucją o bogatych zbiorach historycznych i artystycznych obejmujących blisko 18 tys. obiektów. Dzisiaj to one określają jej rangę i znaczenie nie tylko w skali regionu, ale i całej Polski” – powiedziała Błażyńska.
Dodała, że w ostatnich latach udało się odmienić wizerunek instytucji na miarę XXI wieku. Dzięki funduszom unijnym i wsparciu samorządu województwa muzeum zostało rozbudowane i zmodernizowane.
Z okazji jubileuszu Muzeum Ziemi Lubuskiej przygotowało na przestrzeni całego roku szereg wystaw odnoszących się do jego historii i przeszłości Zielonej Góry, a kulminacją obchodów jubileuszu będą wydarzenia zaplanowane na najbliższą sobotę. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ dki/