W tym roku Łódź obchodzi swoje 600-lecie – z tej okazji w Muzeum Fabryki w Manufakturze tkane jest płótno, na którym ma powstać 600 prac malarskich artystów z różnych stron świata. Obrazy zostaną pokazane na wystawie, a następnie zlicytowane na cele charytatywne.
Projekt artystyczny LODZ600 to inicjatywa grupy społeczników, którzy w ten sposób chcą uczcić jubileusz 600-lecia istnienia Łodzi. Ich celem jest zgromadzenie 600 prac malarskich artystów z całego świata, które pod koniec lipca, podczas oficjalnych obchodów urodzin Łodzi, zostaną zaprezentowane w przestrzeniach Manufaktury.
"Choć nie jesteśmy bezpośrednio związani z Łodzią, to pochodziły stąd nasze rodziny i czujemy się związani z miastem. Dużą inspiracją dla nas była +Ziemia Obiecana+ Andrzeja Wajdy, która stworzyła iście malarski wizerunek robotniczej, fabrycznej Łodzi. Chcielibyśmy podjąć się podobnego artystycznego wyzwania i zostawić po sobie i artystach biorących udział w projekcie pamiątkę na następne dekady" – wyjaśnił Waldemar Płusa, inicjator projektu i założyciel Artbankinc.
Realizacja projektu zostanie osadzona w włókienniczej przeszłości Łodzi, ponieważ bawełniana "surówka", służąca artystom jako podobrazie powstaje właśnie w Manufakturze, na 150-letnich krosnach, pamiętających jeszcze czasy świetności imperium rodziny Poznańskich.
"Kiedyś tych krosien były tu tysiące, huk ich pracy słychać było daleko poza murami fabryki. Obecnie trzy zabytkowe maszyny przypominają nie tylko o historii tego miejsca, ale także o historii samej Łodzi, której nie udałoby się rozwinąć, gdyby nie ciężka fizyczna praca włókniarzy i włókniarek, którzy przy tych krosnach i wielu innych maszynach spędzali długie godziny" – dodała dyrektorka Muzeum Fabryki w Manufakturze Agnieszka Skubisz.
Organizatorzy czekają do końca kwietnia na zgłoszenia artystów chętnych do udziału w projekcie; zadeklarowały go już m.in. łódzka Akademia Sztuk Pięknych czy Fundacja Unamos Culturas. Szczegóły znajdują się na stronie www.lodz600.eu
Obrazy, które powstaną w ramach inicjatywy zostaną zaprezentowane na wystawie pod koniec roku, a następnie będą zlicytowane na cele charytatywne.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/