Objazd miejsc pamięci zorganizowali dyplomaci z ambasady RP w Mińsku we wtorek, w 80. rocznicę agresji ZSRS na Polskę. Na trasie znalazły się miejsca związane z obroną granic przed atakiem sił sowieckich w Pasiekach, Pohoście i Dołhinowie w obwodzie mińskim.
"W tym roku mija 80 lat od agresji sowieckiej na Polskę. Znajdujemy się w miejscach, gdzie w nocy z 16 na 17 września NKWD zaatakowało strażnice KOP (Korpusu Ochrony Pogranicza). Jesteśmy w Pohoście, gdzie w efekcie takiej napaści zginęło pięciu polskich żołnierzy" – powiedział ambasador RP na Białorusi Artur Michalski.
"Podobnie było w bardzo wielu miejscach na ówczesnej granicy polsko-sowieckiej" - zaznaczył.
"Czasami myślę o tych ludziach i ich poświęceniu" – mówił ksiądz Anatol Parachniewicz z Olkowicz, który opiekuje się grobem trzech poległych funkcjonariuszy KOP w Pasiekach. W homilii ksiądz wspominał rodziny miejscowych Polaków, którzy po wrześniu 1939 r. zginęli, trafili na zesłanie lub do więzień NKWD.
"To był już czas, gdy losy Polski były przesądzone, po ataku Niemiec znajdowała się pod okupacją. Mogli odejść, uciec, stwierdzić, że to i tak nie ma sensu, ale ci żołnierze na wschodnich granicach ciągle stali na posterunku i gotowi byli zginąć" – zaznaczył ks. Parachniewicz, który w parafii w Olkowiczach odprawiał mszę św. w intencji poległych.
W objeździe miejsc pamięci wzięli udział dyplomaci z ambasady RP i wydziału konsularnego w Mińsku, łącznicy policji i straży granicznej oraz przedstawiciel attachatu obrony, a także białoruscy Polacy, którzy dbają o miejsca pamięci na terytorium Białorusi. Odwiedzono miejsca, na których w 1939 r. znajdowały się strażnice KOP: Pohost, Pasieki i Wardomicze, a także Dołhinowo, gdzie po ekshumacji w 2017 r. pochowano szczątki żołnierzy z Pohostu.
17 września wschodnie ziemie II RP zostały zajęte przez ZSRS, a następnie włączone do sowieckiej Białorusi. Na Białorusi do dzisiaj oficjalna historiografia określa te wydarzenia jako przyłączenie ziem zachodniej Białorusi do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.
Z Olkowicz Justyna Prus (PAP)
just/ cyk/ kar/