Religia

15.12.2018

Na choince pod oknem papieskim w Krakowie zapalono światełka

Choinka pod oknem papieskim na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk Choinka pod oknem papieskim na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Pod oknem papieskim, na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej, rozbłysła w sobotę choinka. Światełka rozwieszone na 15-metrowej jodle zapalili razem z dziećmi nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Choinka na placu przed słynnym oknem stanęła po raz 12. Dorodna jodła o rozbudowanej koronie i grubym, gęstym igliwiu rosła w Beskidzie Sądeckim w Nadleśnictwie Nawojowa, które jest jednym z 16 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Po osadzeniu ma wysokość ok. 15 metrów.

Sygnał do rozświetlenia udekorowanego bożonarodzeniowego drzewa dał Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Nawojowa, który wykonał "Fanfarę honorową". W spotkaniu pod oknem papieskim uczestniczyły dzieci z domów dziecka, świetlic środowiskowo-wychowawczych, parafii oraz krakowskie rodziny.

"Choinka od wieków jest symbolem świąt Bożego Narodzenia, do tego stopnia, że we Włoszech jest nazywana Albero di Natale - drzewo świąt Bożego Narodzenia. Cieszymy się, że jest dziś wśród nas nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio"– mówił abp Jędraszewski. "Choinka wskazuje na życie. Pana Jezus przyszedł, narodził się jako dziecko właśnie po to, żeby obdarzyć nas życiem wiecznym. Na choince rozbłyskają światełka, bo Chrystus przyszedł w nocy i swoją obecnością przyniósł wszystkim ludziom światło, a z nim ciepło i radość" - określił arcybiskup.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik mówił, że takie spotkania jak to pod oknem papieskim sprawiają, iż możemy poczuć, że jesteśmy wspólnotą. "Niech ten wymiar jednoczenia się trwa w tym czasie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, później w czasie świąt (…), a potem przez kolejne tygodnie i miesiące nowego 2019 r." - życzył.

Dzieci uczestniczące w spotkaniu otrzymały w prezencie paczki ze słodyczami.

Tradycję bożonarodzeniowych spotkań pod żłóbkiem i przystrojoną choinką na stałe wprowadził Jan Paweł II na pl. św. Piotra w Rzymie w 1982 r. Odtąd spotkania są stałym elementem świątecznego pejzażu w Watykanie. W 2007 r. podobny zwyczaj wprowadził w Krakowie osobisty sekretarz papieża kard. Stanisław Dziwisz.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL