Rozpoczęły się prace związane z renowacją 437 płyt nagrobnych uczestników walk o Kołobrzeg na Cmentarzu Wojennym przy ul. 6 Dywizji Piechoty w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). Prace potrwają, jak przekazał rzecznik prezydenta miasta Michał Kujaczyński, do końca 2023 r.
Miasto Kołobrzeg sprawuje opiekę nad tym cmentarzem na mocy porozumienia z wojewodą zachodniopomorskim.
Jak dodał Kujaczyński, poprawionych i uzupełnionych na płytach nagrobnych ma być ponad 57 tys. liter i znaków.
Akcji odnawiania nagrobków uczestników walk o Kołobrzeg towarzyszy publikacja informacyjna z mapą cmentarza. „22 września w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa odbędzie się także spacer edukacyjny pt. +Poznawanie nekropolii kołobrzeskiej+” – poinformował Kujaczyński.
Prace renowacyjne uzyskały dofinansowanie w ramach programu rządowego „Groby i cmentarze wojenne w kraju” ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Cmentarz Wojenny przy ul. 6. Dywizji Piechoty w Kołobrzegu, jak podał magistrat, to jedna z większych nekropolii z okresu II wojny światowej w Polsce. Upamiętniono tu 1762 poległych żołnierzy. Organizacja kwatery uczestników walk o Kołobrzeg rozpoczęła się w 1948 roku. W latach 1959-1963 zyskała trwałą architekturę cmentarną zaprojektowaną przez arch. Wiktora Tołkina. Obecna forma cmentarza pochodzi z 1980 r. Projekt wykonał koszaliński artysta plastyk Zygmunt Wujek, a scenariusz nazwisk poległych i innych tekstów opracował dr Hieronim Kroczyński. (PAP)
autorka: Inga Domurat
ing/ amac/