Konferencją naukową w setną rocznicę urodzin ks. Stanisława kard. Nagyego społeczność KUL upamiętniła swojego wieloletniego profesora i przyjaciela św. Jana Pawła II. Wcześniej na uczelni odsłonięto pamiątkową tablicę dedykowaną kardynałowi.
W poniedziałek na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się konferencja naukowa w stulecie urodzin ks. Stanisława kard. Nagyego. Podczas spotkania uczniowie i współpracownicy przypomnieli życiorys i dokonania wybitnego teologa, wykładowcy i przyjaciela Jana Pawła II.
Przemawiający podczas konferencji profesor Wydziału Teologii KUL ks. Leonard Górka przypomniał, że Stanisław Nagy urodził się 30 września 1921 r. w Bieruniu Starym na Śląsku. Syn górnika pracującego „na dole” w kopalni Mysłowice wzrastał wśród pięciorga rodzeństwa.
„Droga życiowa profesora Nagyego rozpoczęła się w rodzinie, gdzie trud ciężkiej pracy górniczej, szacunek dla człowieka, pielęgnowanie lokalnych zwyczajów, bogactwo tradycji, wiara w Boga, przywiązanie do Kościoła od pokoleń oraz patriotyzm rzeźbiły wyraźne rysy ludzkich charakterów” – powiedział ks. Górka. Dodał, że ks. prof. Nagy wielokrotnie przypominał, że „jego korzenie tkwią w małym śląskim miasteczku - w Bieruniu”.
Późniejszy kardynał wyrazisty patriotyzm czerpał ze strony ojca i starszych braci, którzy zaangażowali się w powstania śląskie. Kiedy miał sześć lat zmarła jego matka. Obowiązek wychowania chłopca wzięła na siebie jego 27-letnia siostra. „Nie tylko troszczyła się o sprawy życia codziennego, ale także o wychowanie religijne. Nauczyła go modlitwy i wielu form pobożności, między innymi nabożeństwa do Bożego Serca, które w tym czasie było bardzo głęboko przeżywane w naszej ojczyźnie” - powiedział sercanin ks. Józef Gaweł.
Przygotowania do kapłaństwa rozpoczął w Krakowie w warunkach wojennej konspiracji. Ukończył studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1950 r. rozpoczął studia z apologetyki na KUL. W 1952 r. na KUL obronił pracę doktorską, w 1968 uzyskał habilitację, w 1980 został profesorem nadzwyczajnym, zaś w 1989 profesorem zwyczajnym. Od 1958 r. aż do przejścia na emeryturę wykładał teologię fundamentalną i ekumeniczną na KUL. Jako wykładowca na KUL utrzymywał kontakt z UJ.
„Prowadził typowy dla wielu polskich teologów żywot wędrownego nauczyciela. W czasie wędrówek z Krakowa do Lublina nawiązał serdeczną więź z wówczas księdzem docentem Karolem Wojtyłą, czego wyrazem stała się wieloletnia przyjaźń i współpraca” – powiedział ks. Górka.
Zdaniem ks. prof. Leonarda Górki, ks. prof. Nagy potrafił zachować otwartość „w kwestiach dyskusyjnych, spornych”. „Wbrew przeciwstawnym opiniom prof. Nagy potrafił dostrzec i być otwartym na odmienne rozumienie i wyjaśnienia problemu, niż jego własne przemyślenia. Mimo, że wolał pozostawać w nurcie utrwalania i obrony wartości, to dostrzegał jednak także potrzebę reinterpretacji prawd wiary i szukania nowych perspektyw” – wyjaśnił ks. Górka.
Kard. Nagy był prodziekanem Wydziału Teologii, kierownikiem Katedry Eklezjologii Fundamentalnej, Sekcji Teologii Porównawczej, przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II KUL, należał do Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu i Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W 2003 r. ks. prof. Nagy został podniesiony przez papieża Jana Pawła II do godności kardynalskiej.
„Po nominacji kardynalskiej ludzie łamali sobie języki próbując wymówić nazwisko Nagy z węgierska. Jest to nieporozumienie. Po prostu kiedyś pruski urzędnik w dokumentach postawił +y+ zamiast +i+ i tak już zostało” - wyjaśnił ks. prof. Górka. Już jako kardynał w swoim herbie ks. prof. Nagy umieścił motto: „W Tobie o Serce Jezusa mą ufność złożyłem”.
„Te słowa streszczały jego postawę życiową, którą było zawierzenie bożemu sercu. Były one także wyrazem więzi ze zgromadzeniem i wierności dla jego duchowości. W centralnym miejscu herbu kardynalskiego znajduje się także Serce Jezusa, któremu oddał swoje życie poprzez złożenie ślubów zakonnych” – wyjaśnił ks. Gaweł.
„Pomimo różnych trudności stał się wybitnym teologiem. Jego specjalizacją była nauka o Kościele, eklezjologia. Można powiedzieć, że Kościół i jego sprawy były pasją jego życia. W swoim testamencie napisał: +Prawda o Kościele stanowiła wielką przygodę mojego życia naukowego+” – powiedział ks. Gaweł.
Kard. Nagy zmarł 5 czerwca 2013 r. w Krakowie.
KUL upamiętnił ks. Stanisława kard. Nagyego w setną rocznicę jego urodzin. 30 września br. Senat KUL podjął uchwałę o nadaniu auli w Centrum Transferu Wiedzy KUL imienia kard. Stanisława Nagyego. W Gmachu Głównym uniwersytetu odsłonięta została pamiątkowa tablica dedykowana kardynałowi.
„Dla uznania zasług kard. Stanisława Nagyego, wykładowcy KUL, profesora nauk teologicznych, kierownika Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej i Katedry Eklezjologii Fundamentalnej, członka Międzynarodowej Komisji Teologicznej i eksperta w synodach biskupów w Rzymie, wielkiego Polaka odznaczonego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, postanawialiśmy symbolicznie zaznaczyć pamięć o nim w środowisku uniwersyteckim” - powiedział podczas uroczystości rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ mir/