Walki o granice II RP

08.06.2019

Na Śląsku rozstrzygnięto festiwal „Śladami Niepodległości”

Około 60 młodych artystów wzięło udział w sobotnim II Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Niepodległościowej „Śladami Niepodległości” w Rybniku. W tym roku szczególnie wspominano setne rocznice powstań śląskich.

Impreza odbywała się w amfiteatrze "Farskiego Ogrodu" w dzielnicy Boguszowice Stare. "Śladami Niepodległości" organizują harcerki i harcerze z Boguszowickiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Ślady". Współorganizatorami festiwalu były katowicki oddział IPN i działające przy kopalni Wujek Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Jak przekazała PAP Monika Kobylańska z katowickiego IPN, w festiwalu wzięło udział 17 "podmiotów wykonawczych", w sumie około 60 osób.W kategorii solistów w wieku 10-12 lat pierwsze miejsce zdobyła Karolina Ćwiertnia, w kategorii 13-15 lat jurorzy przyznali dwa równorzędne drugie miejsca Ewie Borowiec i Karolinie Olszowiec. W kategorii solistów w wieku powyżej 16 lat triumfowała Patrycja Piwowar, a w kategorii drużyny - Chwila Refleksji.

Jak zaznaczyli organizatorzy, wydarzenie było okazją do świętowania setnych rocznic wybuchów powstań śląskich i wpisuje się w uroczyste obchody, zaplanowane w woj. śląskim na lata 2019, 2020 i 2021. "Festiwal ma na celu również godne upamiętnienie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jest sposobem na wyrażenie miłości do Ojczyzny przez młodych ludzi z całej Polski" - podkreślają.

Dodatkową atrakcją festiwalu była "Strefa Historii – 100 lecie Powstań Śląskich", której gospodarzami była: grupa rekonstrukcyjna, pracownicy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz edukatorzy Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnego IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, którzy przygotowali dla dzieci i młodzieży tematyczne stoiska, prezentacje i wystawy historyczne bezpośrednio nawiązujące do powstań śląskich.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL