Z okazji Święta Wojska Polskiego dyplomaci RP i polska społeczność na Ukrainie oddali w niedzielę cześć polskim żołnierzom spoczywającym w tym kraju. Kwiaty złożono m.in. na Kwaterze Legionistów na kijowskim cmentarzu Bajkowa.
"Jak co roku odwiedzamy miejsca pochówku i miejsca związane z czynem zbrojnym Wojska Polskiego" - podkreślił Ambasador RP Bartosz Cichocki, który wraz z przedstawicielami polskiej dyplomacji i społeczności na Ukrainie złożył wieńce na kijowskich nekropoliach.
"Szczególnie w roku jubileuszowym bitwy chocimskiej to święto, pamięć o żołnierzach, oficerach Wojska Polskiego wszystkich pokoleń, są szczególnie uroczyste" - powiedział polskim dziennikarzom Cichocki.
Jesienią obchodzona będzie 400. rocznica bitwy chocimskiej, stoczonej pomiędzy armią hetmana Jana Karola Chodkiewicza a armią turecką sułtana Osmana II. Siły polsko-litewsko-kozackie skutecznie się broniły, uniemożliwiając Turkom i ich sojusznikom wejście w granice RP. Oblężenie zakończyło się taktycznym zwycięstwem armii Rzeczypospolitej, ukoronowanym podpisaniem traktatu pokojowego.
Niedzielne uroczystości w Kijowie rozpoczęto na cmentarzu Bajkowa, gdzie pochowani są żołnierze Wojska Polskiego polegli w 1920 roku w walkach z bolszewikami. "Kwatera Legionistów jest po mogiłach w Bykowni najczęściej przez nas odwiedzaną" - poinformował Ambasador RP. Jak zauważył, "tu narodził się jeden z silniejszych ruchów polskich w Kijowie po upadku Związku Radzieckiego". "Troska o polskie mogiły, krzyże połączyła kilkadziesiąt osób - Stowarzyszenie Zgoda - które do dziś dbają o ten cmentarz" - podkreślił dyplomata.
"Dzisiejszy dzień to też okazja, by podziękować naszym rodakom i władzom ukraińskim - lokalnym czy centralnym - które umożliwiły nam po upadku Związku Radzieckiego dbanie o pamięć, o tożsamość właśnie w tych miejscach" - powiedział Cichocki.
Kwiaty w Kijowie złożono też przed Krzyżem Powstańców Styczniowych w Twierdzy Kijowskiej, a także w dzielnicy Darnica, gdzie znajdują się mogiły poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.
Udano się również do podkijowskiej Bykowni, gdzie w zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym kilka tysięcy Polaków z listy katyńskiej. W niedzielę w Kijowie odbyła się też msza święta w konkatedrze pod wezwaniem świętego Aleksandra.
Wieńce tego dnia na cmentarzach i w symbolicznych miejscach związanych z Wojskiem Polskim składają też dyplomaci w innych ukraińskich okręgach konsularnych na Ukrainie.
Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ mal/