Kultura i sztuka po 1989 roku

02.11.2015 aktualizacja 18.07.2016

Nagroda za odkrycie skarbu z wczesnej epoki brązu

25 tys. zł nagrody otrzyma mężczyzna, który pod koniec lata zeszłego roku znalazł skarb z epoki brązu, składający się m.in. z dwóch tarcz i naszyjnika. Znalazca, który natknął się na te przedmioty w powiecie międzyrzeckim (Lubuskie), przekazał je konserwatorowi zabytków.

„Finansowa gratyfikacja jest formą podziękowania dla znalazcy, z jednej strony za wkład w poznawanie historii, a z drugiej za poszanowanie dla obowiązujących zasad dotyczących tego typu odkryć” - powiedziała w poniedziałek PAP Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Barbara Bielinis-Kopeć.

Do odkrycia doszło 13 września 2014 roku w powiecie międzyrzeckim. Na znalezisko składają się dwie brązowe tarcze, naszyjnik i naramiennik. Przedmioty te zachowały się w całości i świadczą o bogatej kulturze materialnej ludności pradziejowej zamieszkującej te tereny.

Z szacunków archeologów wynika, że tarcze i naszyjnik liczą sobie ponad 3,5 tys. lat i są wytworem ludzi żyjących w epoce brązu, reprezentujących tzw. kulturę unicką.

Wg specjalistów, ornamentyka tarcz może być kojarzona z tzw. dyskiem solarnym z Nebry (Niemcy), odnalezionym w 1999 r. W przypadku tego typu obiektów naukowcy mają różne teorie nt. ich przeznaczenia. Jedne z nich mówią o tym, że mogły być czymś na wzór kalendarza, inne, że dyski były przedmiotami związanymi z wierzeniami. Dotychczas nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to, do czego służyły.

„Być może prowadzone badania znalezionych w naszym regionie tarcz, przybliżą nas do odkrycia tajemnicy związanej z ich przeznaczeniem” - dodała dr Bielinis-Kopeć.

Skarb został zdeponowany w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. (PAP)

mmd/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL