Realizacje w Oświęcimiu wygrały w dwóch z trzech kategorii konkursu architektonicznego im. Stanisława Witkiewicza, rozstrzygniętego przez zarząd województwa małopolskiego. Nagrodzono nowy dworzec kolejowy oraz Park Pamięci Wielkiej Synagogi.
Dworzec PKP w Oświęcimiu zwyciężył w kategorii architektura użyteczności publicznej. Sąd konkursowy przyznał nagrodę "za kreatywną modernizację ważnego, ale zaniedbanego budynku, w wyniku której osiągnięto wysokie standardy funkcjonalne i estetyczne przy zachowaniu wielu charakterystycznych wartości obiektu".
Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu został uznany za najlepszą przestrzeń publiczną. W uzasadnieniu jurorzy wskazali, że "subtelna interwencja architektoniczna uczyniła z zaniedbanego fragmentu miasta miejsce refleksji i pamięci". "Wspomnienie rozebranej synagogi zostało zrealizowane skromnymi środkami i bez uciekania w dosłowność, a dzięki projektowi Oświęcim zyskał interesujący znak po brutalnie odciętej kulturze części swej społeczności" - podkreślono.
Jako najlepszą architekturę mieszkaniową nagrodzono dom "Okno na Tatry" w Dursztynie na Spiszu za - jak uzasadnił sąd konkursowy - pełne poszanowania wpisanie się budynku w otoczenie. "Skromna symetryczna bryła i naturalne materiały nawiązują do regionalnych tradycji. Minimalnie ingerując w teren dom manifestuje dążenie do harmonii ze środowiskiem" - wyjaśniono.
Zarząd województwa przyznaje nagrodę im. Stanisława Witkiewicza raz na dwa lata za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne, sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski. Nagrodę otrzymują projektanci oraz inwestorzy.
Jak przypomniał we wtorek marszałek Małopolski Witold Kozłowski, w tym roku został przeprowadzony 10. jubileuszowy konkurs. "Ustanowienie nagrody pozwala na aktywny udział samorządu województwa małopolskiego w promowaniu wartościowych rozwiązań architektonicznych w regionie, które w pozytywny sposób wpływają także krajobraz kulturowy Małopolski" - podkreślił.
Tegoroczny konkurs, do którego zgłoszono 40 realizacji architektonicznych, wyróżniał - w opinii jury - bardzo wysoki poziom jakości zgłoszeń.
W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu zostanie przyznana także nagroda publiczności. Głosować można tylko raz, wyłącznie na jeden projekt w każdej z trzech kategorii konkursowych. Głosy przyjmowane są do 30 września.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ pat/