Samochód dostawczy otrzymało Muzeum Auschwitz od koncernu Volkswagena. Pojazd będzie służył przy codziennych, bieżących działaniach muzealników, dzięki którym możliwe jest udostępnianie historycznego terenu – podaje muzeum.
Auto - volkswagen pritschenwagen – zostało przekazane podczas wizyty w Miejscu Pamięci grupy menedżerów koncernu. „To cenne wsparcie działalności muzeum możliwe było dzięki pomocy Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i osobistemu zaangażowaniu jego wiceprzewodniczącego, Christopha Heubnera, który przekazał kluczyki do samochodu na ręce zastępcy dyrektora Muzeum Rafała Pióro, odpowiedzialnego za konserwację w Miejscu Pamięci” – podało w komunikacie muzeum.
Zdaniem Heubnera, „praca muzeum jest bardzo ważna, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy obserwujemy narastanie antysemityzmu i prawicowego ekstremizmu”.
Wicedyrektor muzeum Rafał Pióro powiedział, że to „kolejny przekazany samochód, który będzie wykorzystywany do działań związanych z zachowaniem i konserwacją Miejsca Pamięci”. „Poprzednie, które otrzymaliśmy, były przeznaczone do wspierania dużych, kompleksowych projektów konserwatorskich. Ten natomiast będzie wykorzystywany do codziennych, bieżących działań, a to dzięki nim możliwe jest udostępnianie historycznego terenu każdego dnia” – podkreślił.
Służby prasowe Muzeum Auschwitz podały, że podczas kolejnej wizyty grupy z Volkswagena, placówka otrzyma jeszcze jeden samochód dostawczy, który będzie wsparciem dla prac porządkowych i utrzymania czystości na terenie byłego obozu.
Współpraca Muzeum Auschwitz oraz firmy Volkswagen trwa już od ponad trzech dekad, a ważnym jej elementem są wspólne przyjazdy grup młodzieży niemieckiej i polskiej, które pomagają m.in. przy różnych pracach mających na celu zachowanie autentyzmu poobozowych reliktów oraz poznają historię Miejsca Pamięci.
Międzynarodowy Komitet Oświęcimski został założony w 1952 r. przez byłych więźniów Auschwitz. Do jego zadań należy informowanie świata o historii obozu, reprezentowanie interesów byłych więźniów oraz walka z rasizmem i antysemityzmem, a także przejawami negacji Holokaustu.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W 1979 r. były obóz został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ agz/