Korony poświęcone przez papieża Franciszka zostaną nałożone na obraz Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze w Częstochowie z okazji rocznicy jego pobytu w tym najsłynniejszym polskim sanktuarium.
Papież odwiedził jasnogórskie sanktuarium 28 lipca 2016 r., goszcząc w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży. Jak informuje biuro prasowe Jasnej Góry, w rocznicę tego wydarzenia na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej nałożone zostaną nowe korony, pobłogosławione przez papieża Franciszka 17 maja br. w Watykanie.
Są one repliką diademów ofiarowanych przez papieża Klemensa XI trzysta lat temu, w związku z pierwszą poza Rzymem koronacją obrazu Matki Bożej. W 1909 r. zostały one, w niejasnych dotąd okolicznościach, skradzione. Pomysł odwzorowania koron klementyńskich zrodził się w Jubileuszowym Roku 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu, jako jeden z darów ofiarowanych Maryi Królowej, i dla podkreślenia szczególnego związku Jasnej Góry ze Stolicą Piotrową. Fundatorami złotych koron są wierni z Włoch, z sanktuarium Madonna di Capocolonna, znajdującym się na terenie diec. Crotone. Korony wykonał Michele Affidato, mistrz złotnictwa z Crotone.
Uroczyste odsłonięcie Jasnogórskiej Ikony Królowej Polski ozdobionej zrekonstruowanymi koronami papieża Klemensa XI odbędzie się w piątek o godz. 6.00 w Kaplicy Matki Bożej. Zostanie tam odprawiona msza święta, poprzedzona odsłonięciem Cudownego Obrazu. Eucharystii będzie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a homilię wygłosi generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski. Również w tym dniu zaplanowano uroczysty Apel Jasnogórski o godz. 21.00 pod przewodnictwem arcybiskupa Depo.
28 lipca ubiegłego roku w odprawionej przez papieża Franciszka mszy świętej - będącej dziękczynieniem za chrzest Polski przed 1050 laty - wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło i członkowie rządu.
W homilii Franciszek kilkukrotnie nawiązywał do roli Matki Bożej w życiu Chrystusa i wiernych. Jako przykład przywołał cud przemieniana wody w wino w Kanie Galilejskiej - który jak podkreślił - nastąpił z inicjatywy Maryi. Zaznaczył, że jest ona "Matką, która bierze sobie do serca problemy i interweniuje, która potrafi uchwycić trudne chwile oraz dyskretnie, skutecznie i stanowczo się o nie zatroszczyć".
"Tutaj, na Jasnej Górze, podobnie jak w Kanie, Maryja oferuje nam swoją bliskość i pomaga nam odkryć, czego brakuje do pełni życia. Teraz, podobnie jak wówczas czyni to z macierzyńską troską, ze swoją obecnością i dobrą radą, ucząc nas unikania arbitralnych decyzji i szemrań w naszych wspólnotach. Jako Matka rodziny chce nas strzec razem" - podkreślił papież.
Franciszek kilkukrotnie odnosił się do historii narodu polskiego. Jak mówił, pokonał on "na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności". "Niech Matka, mężna u stóp krzyża i wytrwała w modlitwie z uczniami w oczekiwaniu na Ducha Świętego, zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli" - podkreślił.
Papież nawiązał też do jubileuszu chrztu Polski. "Myśląc o darze tysiąclecia obfitującego wiarą, wspaniale jest przede wszystkim podziękować Bogu, który podążał z waszym narodem biorąc go za rękę jak ojciec bierze za rękę swojego syna i towarzysząc mu w wielu sytuacjach". (PAP)
lun/ dsr/