Muzeum Getta Warszawskiego zaprasza na nowy cykl letnich spacerów varsavianistycznych o tematyce związanej z historią getta warszawskiego. Spacery zostały wznowione po pandemicznej przerwie. Pierwszy z nich odbędzie się 18 lipca pod hasłem „Małe getto oczami nastolatki. Spacer śladem wspomnień Mary Berg”.
Wszystkich chętnych ulicami Warszawy poprowadzi historyczka i przewodniczka Agnieszka Kuś, która opowie o miejscach i ludziach getta warszawskiego. W swoich wędrówkach posługuje się starymi dokumentami, mapami i zdjęciami oraz tekstami źródłowymi, żeby jak najlepiej przybliżyć klimat epoki.
Pierwszy spacer odbędzie się w niedzielę, 18 lipca o godzinie 12, pod hasłem "Małe getto oczami nastolatki. Spacer śladem wspomnień Mary Berg". Więcej informacji o samej Mary Berg w felietonie dr. Pawła Freusa: https://1943.pl/artykul/lato-1941-w-getcie-wg-dziennika-mary-berg/. Pod poniższym linkiem znajduje się film promocyjny tego spaceru: https://www.youtube.com/watch?v=zPq1G90v1_I
W sezonie wakacyjnym 2021 zaplanowano jeszcze dwa spacery. W niedzielę, 25 lipca, odbędzie się spacer w języku angielskim "Remnants of the Warsaw Ghetto". Będzie to opowieść o przedwojennej i wojennej żydowskiej Warszawie oraz historii getta warszawskiego.
Tematem ostatniego letniego spaceru, który odbędzie się 22 sierpnia, będą "Szmuglerzy i ich sekrety. Przemytnicze historie i gorące adresy w małym getcie". Będzie to niemal detektywistyczna wyprawa śladami wędrówek i kryjówek małych bohaterów z getta, którzy narażali swoje życie, żeby zdobyć jedzenie po tzw. aryjskiej stronie.
Spacery zawsze zaczynają się w tym samym miejscu, na dziedzińcu dawnego szpitala Bersohnów i Baumanów, przy ulicy Siennej 60. W tym budynku, który jako jeden z niewielu przetrwał na terenie getta warszawskiego, podczas okupacji niemieckiej funkcjonował szpital dziecięcy. Teraz będzie siedzibą Muzeum Getta Warszawskiego, które zostanie otwarte w 2024 roku. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/