Chcemy pokazywać Wyspiańskiego jako postać, której twórczość wciąż może być impulsem dla artystów współczesnych – mówią przedstawiciele Muzeum Krakowa, organizatorzy 155. urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Specjalne wydarzenia z tej okazji odbędą się w sobotę w bronowickiej Rydlówce.
Oprowadzanie po wystawie, wykład o procesie twórczym Wyspiańskiego, koncert z muzyką inspirowaną jego tekstami oraz warsztaty witrażu dla dzieci przygotowało Muzeum Krakowa z okazji 155. rocznicy urodzin twórcy. Wszystkie wydarzenia odbędą się w sobotę w Rydlówce, oddziale muzeum mieszczącym się w zabytkowym dworku, w którym 20 listopada 1900 roku odbyło się opisane w słynnym dramacie wesele.
"Przygotowując program, położyliśmy nacisk na literacką działalność Stanisława Wyspiańskiego. Dlatego będziemy rozmawiać o Wyspiańskim w kontekście jego procesu twórczego, a Rydlówkę zwiedzać pod kątem opisanych przez niego postaci - zastanawiać się, kto został sportretowany w +Weselu+, na jakie cechy charakteru zwracał uwagę twórca, ile prawdy jest w dramacie, a także jak ten tekst wpłynął na dynamikę relacji pomiędzy poszczególnymi osobami, które były pierwowzorami bohaterów" - powiedziała PAP Ewelina Radecka z Muzeum Krakowa.
Oprowadzanie po Rydlówce odbędzie się o godz. 14, a wykład o twórczości Stanisława Wyspiańskiego i jego procesie twórczym wygłosi o godz. 17 dr hab. Mateusz Antoniuk, literaturoznawca, pracownik Katedry Historii Literatury Polskiej XX wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład poprzedzi występ Nameny Lali, artystki tworzącej muzykę w gatunku experimental indie trip, która na to wydarzenie przygotowała utwór inspirowany poezją Wyspiańskiego.
"Przyglądamy się twórczości Wyspiańskiego nie tylko w kontekście historycznym, ale sprawdzamy też, jak jego twórczość jest odczytywana dzisiaj, jak opisuje nasze czasy, emocje i wrażliwość, co dla współczesnego artysty i odbiorcy może wnieść refleksja nad jego sposobem tworzenia. Chcemy pokazywać Wyspiańskiego jako postać, której twórczość wciąż może być impulsem dla artystów współczesnych" - podkreśliła Ewelina Radecka.
W tym roku muzeum zorganizowało również zajęcia przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 6-9 lat. O godz. 11 najmłodsi odwiedzający muzeum będą mogli wziąć udział w warsztatach tworzenia witraży. Prace będą inspirowane motywami z dzieł Wyspiańskiego, głównie jego rysunków i dzieł typograficznych.
Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 roku Krakowie. Był najbardziej wszechstronnym artystą Młodej Polski: dramaturgiem, poetą, malarzem i grafikiem. Zajmował się sztuką użytkową i projektami architektonicznymi. Jeszcze podczas studiów za sprawą dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych Jana Matejki uczestniczył w renowacji wnętrz kościoła Mariackiego. Był twórcą witraży do kościoła oo. Franciszkanów w Krakowie. Sławę przyniosło mu "Wesele" – dramat osnuty na kanwie wesela jego przyjaciela poety Lucjana Rydla. Zmarł 28 listopada 1907 r. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ aszw/